Tennis News
The Official Tennis Newswire



WTA Indian Wells Saturday results
Pacific Life Open
Indian Wells, CA-USA
$2,100,000 (Tier I)
Hard / Outdoors
March 7-18, 2007

Results - Saturday, March 10, 2007
Singles - Second Round
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Romina Oprandi (ITA) 75 63
(4) Nadia Petrova (RUS) d. Gisela Dulko (ARG) 63 64
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Bethanie Mattek (USA) 64 61
(9) Dinara Safina (RUS) d. Marta Domachowska (POL) 63 57 63
(10) Ana Ivanovic (SRB) d. Vania King (USA) 63 60
(13) Tatiana Golovin (FRA) d. Aiko Nakamura (JPN) 60 75
(16) Ai Sugiyama (JPN) d. (Q) Yuan Meng (CHN) 64 76(3)
(17) Marion Bartoli (FRA) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 61 62
(20) Tathiana Garbin (ITA) d. Iveta Benesova (CZE) 75 62
(21) Samantha Stosur (AUS) d. Tamarine Tanasugarn (THA) 63 64
Alicia Molik (AUS) d. (24) Anabel Medina Garrigues (ESP) 63 57 64
Elena Likhovtseva (RUS) d. (26) Olga Poutchkova (RUS) 76(3) 62
Laura Granville (USA) d. (27) Severine Brémond (FRA) 63 76(3)
(WC) Ahsha Rolle (USA) d. (29) Meghann Shaughnessy (USA) 16 61 64
(30) Peng Shuai (CHN) d. Vasilisa Bardina (RUS) 62 60
(33) Sybille Bammer (AUT) d. (LL) Anastassia Rodionova (RUS) 61 60

Doubles - First Round
(5) Chan/Chuang (TPE/TPE) d. Harkleroad/Voskoboeva (USA/RUS) 61 46 107
(6) Likhovtseva/Medina Garrigues (RUS/ESP) d. Molik/Petrova (AUS/RUS) 76(4) 76(4)
(8) King/Peer (USA/ISR) d. Brémond/Sugiyama (FRA/JPN) 62 76(2)
Laine/Uhlirova (FIN/CZE) d. Domínguez Lino/Pennetta (ESP/ITA) 26 63 107
Bondarenko/Bondarenko (UKR/UKR) d. Gajdosova/Morigami (SVK/JPN) 76(5) 62
Benesova/Zahlavova Strycova (CZE/CZE) d. Ehritt-Vanc/Rodionova (ROU/RUS) 75 61

Order of Play - Sunday, March 11, 2007
Stadium 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Fish vs. Mathieu
2. Sharapova vs. Dechy
3. ATP: Federer vs. Cañas
4. ATP: Hewitt vs. Tipsarevic
5. Hingis vs. Meusburger (NB 19.00hrs)
6. ATP: Serra vs. Blake (NB 20.30hrs)

Stadium 2 (from 11.00hrs)
1. Schiavone vs. Hantuchova
2. ATP: Moodie vs. A.Murray
3. ATP: Dancevic vs. González
4. ATP: Baghdatis vs. García-Lopez
5. ATP: Ferrer/Robredo vs. Allegro/Federer
6. ATP: Haas vs. Llodra

Stadium 3 (from 10.00hrs)
1. ATP: Ljubicic vs. Falla
2. ATP: Kohlschreiber vs. Nalbandian
3. ATP: Safin vs. Mahut
4. Müller vs. Jankovic
5. ATP: Butorac/J.Murray vs. López/Nadal
6. Kirilenko vs. Chakvetadze

Court 4 (from 10.00hrs)
1. ATP: Russell vs. Berdych
2. ATP: Moyá vs. Stepanek
3. Peer vs. Safarova
4. Raymond/Stosur vs. Fedak/Kudryavtseva
5. ATP: Djokovic vs. Ginepri
6. ATP: Davydenko vs. Querrey

Court 5 (from 10.00hrs)
1. ATP: Soderling vs. Bracciali
2. ATP: Dlouhy/Skoch vs. Knowles/Nestor
3. ATP: Horna vs. Ferrer
4. ATP: Hernych vs. Calleri
5. Azarenka vs. Zvonareva

Court 6 (from 10.00hrs)
1. ATP: Gabashvili vs. Hrbaty
2. N.Li vs. A.Bondarenko
3. ATP: Robredo vs. Simon
4. ATP: Johansson vs. Almagro
5. ATP: Chela/Prieto vs. Henman/A.Murray
6. ATP: Melzer vs. Benneteau

Court 8 (from 10.00hrs)
1. ATP: Bjorkman vs. Chela
2. ATP: Korolev vs. Tursunov
3. Likhovtseva/Medina Garrigues vs. Morariu/Wozniacki (NB 13.00hrs)
4. ATP: Coetzee/Hrbaty vs. Pavel/Waske