Tennis News
The Official Tennis Newswire



ATP Miami Wednesday results
SONY ERICSSON OPEN
US$3,450,000 ATP Masters Series Tournament
Miami, Florida, U.S.A.
March 21-April 1, 2007
Hard/Outdoor

RESULTS - WEDNESDAY, MARCH 21, 2007
Singles - First Round
P Goldstein (USA) d R Sweeting (USA) 62 26 63
T Johansson (SWE) d A Martin (ESP) 64 63
[Q]R Sluiter (NED) d G Kuerten (BRA) 62 62
[Q]S Bolelli (ITA) d G Monfils (FRA) 64 62
[Q]F Lopez (ESP) d N Massu (CHI) 63 63
P Mathieu (FRA) d K Vliegen (BEL) 61 61
L Horna (PER) d P Srichaphan (THA) 52 ret. (right wrist)
J Del Potro (ARG) d J Bjorkman (SWE) 75 61
J Monaco (ARG) d [Q]R Haase (NED) 64 64
M Llodra (FRA) d S Koubek (AUT) 64 60
D Bracciali (ITA) d M Mirnyi (BLR) 76(2) 64
G Garcia-Lopez (ESP) d [Q]I Karlovic (CRO) 64 67(4) 76(5)
[Q]T Gabashvili (RUS) d J Hajek (CZE) 75 46 75
F Serra (FRA) d [Q]C Guccione (AUS) 67(6) 76(8) 64 - Saved 2 M.P.
M Vassallo Arguello (ARG) d H Lee (KOR) 64 62
[Q]R Mello (BRA) d J Hernych (CZE) 61 76(3)


ORDER OF PLAY THURSDAY, MARCH 22, 2007
STADIUM start 11:00am
M Krajicek (NED) vs A Tatishvili (GEO)
I Andreev (RUS) vs S Querrey (USA)
R Ginepri (USA) vs V Spadea (USA)
Y Fedak (UKR) vs V Williams (USA)

Not Before 7:00 PM
A Harkleroad (USA) vs L Albanese (USA)

T Henman (GBR) vs [Q]G Canas (ARG)





GRANDSTAND start 11:00am
A Kuznetsov (USA) vs P Starace (ITA)

A Radwanska (POL) vs S Perry (USA)

R Ramirez Hidalgo (ESP) vs G Gaudio (ARG)



Not Before 5:00 PM
E Likhovtseva (RUS) vs [Q]A Rodionova (RUS)

[Q]A Delic (USA) vs J Benneteau (FRA)





COURT 1 start 10:00 am
T Pironkova (BUL) vs K Kanepi (EST)

M Verkerk (NED) vs S Grosjean (FRA)

[Q]V Dushevina (RUS) vs N Pratt (AUS)

[Q]K Kim (USA) vs B Becker (GER)



Not Before 5:00 PM
[Q]J Vakulenko (UKR) vs E Daniilidou (GRE)





COURT 2 start 10:00 am
I Kunitsyn (RUS) vs F Mayer (GER)

E Loit (FRA) vs S Bammer (AUT)

C Rochus (BEL) vs F Santoro (FRA)

G Dulko (ARG) vs [Q]I Benesova (CZE)

A Montanes (ESP) vs A Clement (FRA)





COURT 3 start 10:00 am
Y Chan (TPE) vs N Llagostera Vives (ESP)

E Korolev (RUS) vs M Gicquel (FRA)

[Q]J Gajdosova (SVK) vs C Castano (COL)

N Mahut (FRA) vs F Volandri (ITA)





COURT 6 start 10:00 am
D Udomchoke (THA) vs S Greul (GER)

[Q]V Lepchenko (UZB) vs J Kostanic Tosic (CRO)

S Roitman (ARG) vs P Kohlschreiber (GER)

V Azarenka (BLR) vs T Tanasugarn (THA)



COURT 7 start 10:00 am
[Q]Y Shvedova (RUS) vs D Cibulkova (SVK)

J Tipsarevic (SRB) vs [Q]A Seppi (ITA)

[Q]K Bondarenko (UKR) vs A Nakamura (JPN)