Tennis News
The Official Tennis Newswire



WTA Miami Wednesday results
Sony Ericsson Open
Miami, FL-USA
$3,450,000 (Tier I)
Hard / Outdoors
March 21 - April 1, 2007

Results - Wednesday, March 21, 2007
Singles - First Round
Olga Poutchkova (RUS) d. (Q) Sofia Arvidsson (SWE) 26 63 62
Peng Shuai (CHN) d. Elena Vesnina (RUS) 60 60
Nathalie Dechy (FRA) d. Camille Pin (FRA) 61 63
Melien Tu (USA) d. Romina Oprandi (ITA) 63 62
Jill Craybas (USA) d. Roberta Vinci (ITA) 63 26 60
Vasilisa Bardina (RUS) d. (WC) Sanja Ancic (CRO) 63 62
Akiko Morigami (JPN) d. (WC) Aleksandra Wozniak (CAN) 61 75
Laura Granville (USA) d. Lourdes Domínguez Lino (ESP) 64 76(0)
Virginie Razzano (FRA) d. Flavia Pennetta (ITA) 64 62
Anastasiya Yakimova (BLR) d. Maria Elena Camerin (ITA) 75 57 62
Vania King (USA) d. Sun Tiantian (CHN) 76(4) 75
Alina Jidkova (RUS) d. (WC) Petra Martic (CRO) 46 64 76(5)
(Q) Tamira Paszek (AUT) d. Alicia Molik (AUS) 63 64
(Q) Ekaterina Bychkova (RUS) d. Aravane Rezai (FRA) 61 64
(Q) Tatiana Poutchek (BLR) d. (WC) Iroda Tulyaganova (UZB) 06 63 ret. (lower back injury)
(WC) Michelle Larcher de Brito (POR) d. Meghann Shaughnessy (USA) 36 62 76(3)

Order Of Play - Thursday, March 22, 2007
Stadium (from 11.00hrs)
1. Krajicek vs. Tatishvili
2. ATP: Andreev vs. Querrey
3. ATP: Ginepri vs. Spadea
4. Fedak vs. V.Williams
5. Harkleroad vs. Albanese (NB 19.00hrs)
6. ATP: Henman vs. Cañas

Grandstand (from 11.00hrs)
1. ATP: Kuznetsov vs. Starace
2. Radwanska vs. Perry
3. ATP: Ramírez Hidalgo vs. Gaudio
4. Likhovtseva vs. Rodionova (NB 17.00hrs)
5. ATP: Delic vs. Benneteau

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Pironkova vs. Kanepi
2. ATP: Verkerk vs. Grosjean
3. Dushevina vs. Pratt
4. ATP: Kim vs. Becker
5. Vakulenko vs. Daniilidou (NB 17.00hrs)

Court 2 (from 10.00hrs)
1. ATP: Kunitsyn vs. Mayer
2. Loit vs. Bammer
3. ATP: Rochus vs. Santoro
4. Dulko vs. Benesova
5. ATP: Montañés vs. Clément

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Chan vs. Llagostera Vives
2. ATP: Korolev vs. Gicquel
3. Gajdosova vs. Castaño
4. ATP: Mahut vs. Volandri

Court 6 (from 10.00hrs)
1. ATP: Udomchoke vs. Greul
2. Lepchenko vs. Kostanic Tosic
3. ATP: Roitman vs. Kohlschreiber
4. Azarenka vs. Tanasugarn

Court 7 (from 10.00hrs)
1. Shvedova vs. Cibulkova
2. ATP: Tipsarevic vs. Seppi
3. K.Bondarenko vs. Nakamura