Tennis News
The Official Tennis Newswire



ATP Miami Thursday results
SONY ERICSSON OPEN
US$3,450,000 ATP Masters Series Tournament
Miami, Florida, U.S.A.
March 21-April 1, 2007
Hard/Outdoor

RESULTS - THURSDAY, MARCH 22, 2007
Singles - First Round
F Mayer (GER) d I Kunitsyn (RUS) 61 60
P Starace (ITA) d [WC]A Kuznetsov (USA) 64 76(4)
S Greul (GER) d D Udomchoke (THA) 67(2) 62 63
(LL)E Korolev (RUS) d M Gicquel (FRA) 64 62
V Spadea (USA) d R Ginepri (USA) 61 63
S Grosjean (FRA) d M Verkerk (NED) 63 64
[WC]S Querrey (USA) d I Andreev (RUS) 57 62 64
[Q]K Kim (USA) d B Becker (GER) 64 36 62
[Q]A Delic (USA) d J Benneteau (FRA) 64 64
[Q]G Canas (ARG) d T Henman (GBR) 36 62 61


ORDER OF PLAY FRIDAY, MARCH 23, 2007

CENTER COURT
Starting at 11:00 AM
WTA - V King (USA) vs [2]J Henin (BEL)
ATP - [8]J Blake (USA) vs F Serra (FRA)
WTA - A Morigami (JPN) vs [4]K Clijsters (BEL)
ATP - [Q]R Mello (BRA) vs [2]R Nadal (ESP)

Not Before 7:00 PM
WTA - [16]D Hantuchova (SVK) vs M Larcherde Brito (POR)
ATP - M Vassallo Arguello (ARG) vs [3]A Roddick (USA)



GRANDSTAND start 11:00am
Starting at 11:00 AM
WTA - [Q]J Vakulenko (UKR) vs E Daniilidou (GRE)
ATP - [18]L Hewitt (AUS) vs [Q]R Sluiter (NED)
ATP - [5]F Gonzalez (CHI) vs [WC]T Johansson (SWE)
ATP - J Del Potro (ARG) vs [17]M Baghdatis (CYP)

Not Before 5:00 PM
ATP - [Q]F Lopez (ESP) vs [25]M Safin (RUS)



COURT 1 start 10:00 am
ATP - R Ramirez Hidalgo (ESP) vs G Gaudio (ARG)
WTA - [7]J Jankovic (SRB) vs S Peng (CHN)
WTA - [17]T Golovin (FRA) vs [Q]T Poutchek (BLR)
ATP - [Q]S Bolelli (ITA) vs [21]D Tursunov (RUS)

Not Before 5:00 PM
ATP - P Goldstein (USA) vs [12]A Murray (GBR)



COURT 2 start 10:00 am
WTA - [Q]V Dushevina (RUS) vs N Pratt (AUS)
ATP - [13]D Ferrer (ESP) vs J Monaco (ARG)
WTA - L Granville (USA) vs [10]D Safina (RUS)
ATP - D Bracciali (ITA) vs [10]N Djokovic (SRB)
WTA - [6]N Petrova (RUS) vs N Dechy (FRA)



COURT 3 start 10:00 am
ATP - C Rochus (BEL) vs F Santoro (FRA)
WTA - [22]A Sugiyama (JPN) vs A Yakimova (BLR)
ATP - [16]M Youzhny (RUS) vs [Q]T Gabashvili (RUS)
WTA - V Bardina (RUS) vs [9]A Chakvetadze (RUS)



COURT 4 start 10:00 am
WTA - V Azarenka (BLR) vs T Tanasugarn (THA)
ATP - N Mahut (FRA) vs F Volandri (ITA)
WTA - [25]S Stosur (AUS) vs O Poutchkova (RUS)
ATP - [22]D Hrbaty (SVK) vs M Llodra (FRA)
ATP - [32]G Simon (FRA) vs L Horna (PER)



COURT 5 start 10:00 am
ATP - J Tipsarevic (SRB) vs [Q]A Seppi (ITA)
WTA - [15]N Li (CHN) vs [Q]T Paszek (AUT)
ATP - P Mathieu (FRA) vs [26]J Melzer (AUT)
WTA - A Jidkova (RUS) vs [20]K Srebotnik (SLO)



COURT 6 start 10:00 am
WTA - [Q]J Gajdosova (SVK) vs C Castano (COL)
ATP - S Roitman (ARG) vs P Kohlschreiber (GER)
WTA - J Craybas (USA) vs [32]M Santangelo (ITA)
WTA - M Tu (USA) vs [18]V Zvonareva (RUS)



COURT 7 start 10:00 am
ATP - A Montanes (ESP) vs A Clement (FRA)
WTA - [31]M Muller (GER) vs V Razzano (FRA)
ATP - [30]O Rochus (BEL) vs G Garcia-Lopez (ESP)
WTA - [Q]E Bychkova (RUS) vs [30]S Bremond (FRA)