Tennis News
The Official Tennis Newswire



WTA Miami Thursday results
Sony Ericsson Open
Miami, FL-USA
$3,450,000 (Tier I)
Hard / Outdoors
March 21 - April 1, 2007

Results - Thursday, March 22, 2007
Singles - First Round
Venus Williams (USA) d. Yuliana Fedak (UKR) 75 62
Emilie Loit (FRA) d. Sybille Bammer (AUT) 26 63 61
Agnieszka Radwanska (POL) d. Shenay Perry (USA) 62 61
Michaella Krajicek (NED) d. (WC) Anna Tatishvili (GEO) 63 76(2)
Kaia Kanepi (EST) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 64 64
Chan Yung-Jan (TPE) d. Nuria Llagostera Vives (ESP) 62 63
Ashley Harkleroad (USA) d. (WC) Lauren Albanese (USA) 64 62
Jelena Kostanic Tosic (CRO) d. (Q) Varvara Lepchenko (UZB) 63 63
(Q) Anastassia Rodionova (RUS) d. Elena Likhovtseva (RUS) 75 64
(Q) Yaroslava Shvedova (RUS) d. (WC) Dominika Cibulkova (SVK) 63 61
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) d. Aiko Nakamura (JPN) 62 06 61
(Q) Iveta Benesova (CZE) d. Gisela Dulko (ARG) 63 63

Postponed: Eleni Daniilidou (GRE) vs. (Q) Julia Vakulenko (UKR)
Postponed: Nicole Pratt (AUS) vs. (Q) Vera Dushevina (RUS)
Postponed: Victoria Azarenka (BLR) vs. (LL) Tamarine Tanasugarn (THA)
Postponed: Catalina Castaño (COL) vs. Jarmila Gajdosova (SVK)

Order Of Play - Friday, March 23, 2007
Stadium (from 11.00hrs)
1. King vs. Henin
2. ATP: Blake vs. Serra
3. Morigami vs. Clijsters
4. ATP: Mello vs. Nadal
5. Hantuchova vs. Larcher de Brito (NB 19.00hrs)
6. ATP: Vassallo Arguello vs. Roddick

Grandstand (from 11.00hrs)
1. Vakulenko vs. Daniilidou
2. ATP: Hewitt vs. Sluiter
3. ATP: González vs. Johansson
4. ATP: Del Potro vs. Baghdatis
5. ATP: López vs. Safin (NB 17.00hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. ATP: Ramírez Hidalgo vs. Gaudio
2. Jankovic vs. Peng
3. Golovin vs. Poutchek
4. ATP: Bolelli vs. Tursunov
5. ATP: Goldstein vs. Murray (NB 17.00hrs)

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Dushevina vs. Pratt
2. ATP: Ferrer vs. Monaco
3. Granville vs. Safina
4. ATP: Bracciali vs. Djokovic
5. Petrova vs. Dechy

Court 3 (from 10.00hrs)
1. ATP: C.Rochus vs. Santoro
2. Sugiyama vs. Yakimova
3. ATP: Youzhny vs. Gabashvili
4. Bardina vs. Chakvetadze

Court 4 (from 10.00hrs)
1. Azarenka vs. Tanasugarn
2. ATP: Mahut vs. Volandri
3. Stosur vs. Poutchkova
4. ATP: Hrbaty vs. Llodra
5. ATP: Simon vs. Horna

Court 5 (from 10.00hrs)
1. ATP: Tipsarevic vs. Seppi
2. Li vs. Paszek
3. ATP: Mathieu vs. Melzer
4. Jidkova vs. Srebotnik

Court 6 (from 10.00hrs)
1. Gajdosova vs. Castaño
2. ATP: Roitman vs. Kohlschreiber
3. Craybas vs. Santangelo
4. Tu vs. Zvonareva

Court 7 (from 10.00hrs)
1. ATP: Montañés vs. Clément
2. Müller vs. Razzano
3. ATP: O.Rochus vs. García-López
4. Bychkova vs. Brémond