Tennis News
The Official Tennis Newswire



WTA Miami Friday results
Sony Ericsson Open
Miami, FL-USA
$3,450,000 (Tier I)
Hard / Outdoors
March 21 - April 1, 2007

Results - Friday, March 23, 2007
Singles - Second Round
(2) Justine Henin (BEL) d. Vania King (USA) 64 61
(4) Kim Clijsters (BEL) d. Akiko Morigami (JPN) 46 60 60
(6) Nadia Petrova (RUS) d. Nathalie Dechy (FRA) 64 36 76(2)
(7) Jelena Jankovic (SRB) d. Peng Shuai (CHN) 62 64
(9) Anna Chakvetadze (RUS) d. Vasilisa Bardina (RUS) 61 60
(10) Dinara Safina (RUS) d. Laura Granville (USA) 61 61
(15) Li Na (CHN) d. (Q) Tamira Paszek (AUT) 62 60
(16) Daniela Hantuchova (SVK) d. (WC) Michelle Larcher de Brito (POR) 75 60
(17) Tatiana Golovin (FRA) d. (Q) Tatiana Poutchek (BLR) 61 76(8)
(18) Vera Zvonareva (RUS) d. Meilen Tu (USA) 64 62
(20) Katarina Srebotnik (SLO) d. Alina Jidkova (RUS) 64 63
(22) Ai Sugiyama (JPN) d. Anastasiya Yakimova (BLR) 64 60
(25) Samantha Stosur (AUS) d. Olga Poutchkova (RUS) 62 62
(Q) Ekaterina Bychkova (RUS) d. (30) Severine Brémond (FRA) 64 75
Virginie Razzano (FRA) d. (31) Martina Müller (GER) 64 76(2)
(32) Mara Santangelo (ITA) d. Jill Craybas (USA) 63 61

Singles - First Round
Catalina Castaño (COL) d. Jarmila Gajdosova (SVK) 63 75
Victoria Azarenka (BLR) d. (LL) Tamarine Tanasugarn (THA) 60 64
(Q) Julia Vakulenko (UKR) d. Eleni Daniilidou (GRE) 64 63
(Q) Vera Dushevina (RUS) d. Nicole Pratt (AUS) 63 36 63

Order Of Play - Saturday, March 24, 2007
Stadium (from 11.00hrs)
1. ATP: Volandri vs. Ljubicic
2. Sharapova vs. Chan (NB 13.00hrs)
3. V.Williams vs. Kirilenko
4. Rodionova vs. S.Williams
5. ATP: Federer vs. Querrey (NB 20.00hrs)
6. Kuznetsova vs. K.Bondarenko

Grandstand (from 11.00hrs)
1. ATP: Grosjean vs. Gasquet
2. ATP: Nalbandian vs. Spadea
3. ATP: Ferrero vs. Cañas
4. ATP: Moyá vs. Santoro
5. ATP: Delic vs. Acasuso
6. ATP: Kim vs. Robredo (NB 17.00hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. ATP: Korolev vs. Nieminen
2. Benesova vs. Hingis
3. ATP: Haas vs. Falla
4. Srebotnik/Sugiyama vs. Hantuchova/Hingis
5. ATP: Gaudio vs. Stepanek
6. ATP: Benneteau/Rochus vs. Bryan/Bryan (NB 17.00hrs)

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Dushevina vs. Bartoli
2. Krajicek vs. Vaidisova
3. ATP: Davydenko vs. Greul
4. Golovin/Safina vs. Clijsters/Maes
5. Ivanovic vs. Shvedova
6. ATP: Bjorkman/Mirnyi vs. Butorac/Murray (NB 17.00hrs)

Court 3 (from 10.00hrs)
1. ATP: Becker/Wassen vs. Knowle/Melzer
2. Safarova vs. Loit
3. ATP: Chela vs. Tipsarevic
4. Castaño vs. Peer
5. ATP: Knowles/Nestor vs. Fisher/Haggard

Court 4 (from 10.00hrs)
1. Zheng vs. Radwanska
2. Medina Garrigues vs. Azarenka
3. ATP: Clément vs. Berdych
4. ATP: Starace vs. Almagro
5. Krajicek/Voskoboeva vs. Pennetta/Vinci

Court 5 (from 10.00hrs)
1. Santangelo/Stewart vs. Camerin/Dulko
2. ATP: Pavel/Waske vs. Friedl/Pala
3. Kostanic Tosic vs. A.Bondarenko
4. Raymond/Stosur vs. Bartoli/Tu

Court 6 (from 10.00hrs)
1. ATP: Evans/Sweeting vs. Dlouhy/Vizner
2. Schnyder vs. Kanepi
3. Schiavone vs. Vakulenko
4. ATP: Verdasco vs. Mayer
5. ATP: Coetzee/Hrbaty vs. Kuerten/Nishikori

Court 7 (from 10.00hrs)
1. ATP: Erlich/Ram vs. Aspelin/Kohlmann
2. Harkleroad vs. Garbin
3. ATP: Allegro/Henman vs. Hanley/Ullyett
4. Dushevina/Ehritt-Vanc vs. Peschke/Stubbs
5. Garbin/Molik vs. Fedak/Perebiynis