Tennis News
The Official Tennis Newswire



ATP Miami Saturday results
SONY ERICSSON OPEN
US$3,450,000 ATP Masters Series Tournament
Miami, Florida, U.S.A.
March 21-April 1, 2007
Hard/Outdoor

RESULTS SATURDAY, MARCH 24, 2007
Singles - Second Round
[1]R Federer (SUI) d [WC]S Querrey (USA) 64 63
[7]I Ljubicic (CRO) d F Volandri (ITA) 63 62
[LL]A Falla (COL) d [9]T Haas (GER) 64 64
[11]D Nalbandian (ARG) d V Spadea (USA) 63 64
[14]T Berdych (CZE) d A Clement (FRA) 64 61
[15]R Gasquet (FRA) d S Grosjean (FRA) 64 06 62
[Q]G Canas (ARG) d [19]J Ferrero (ESP) 67(5) 63 75
[20]J Nieminen (FIN) d [LL]E Korolev (RUS) 60 60
[23]J Chela (ARG) d J Tipsarevic (SRB) 62 62

Doubles - First Round
[4] P Hanley (AUS) / K Ullyett (ZIM) d Y Allegro (SUI) / T Henman (GBR) 64 64
S Aspelin (SWE) / M Kohlmann (GER) d [7] J Erlich (ISR) / A Ram (ISR) 64 64
[WC]B Evans (USA) / R Sweeting (USA) d [8] L Dlouhy (CZE) / P Vizner (CZE) 61 63
J Knowle (AUT) / J Melzer (AUT) d B Becker (GER) / R Wassen (NED) 76(2) 60
A Pavel (ROU) / A Waske (GER) d L Friedl (CZE) / P Pala (CZE) 63 63


ORDER OF PLAY SUNDAY, MARCH 25, 2007
STADIUM start 11:00am
WTA - A Radwanska (POL) vs [5]M Hingis (SUI)

Not Before 1:00 PM
ATP - [27]C Moya (ESP) vs F Santoro (FRA)

ATP - [32]G Simon (FRA) vs [3]A Roddick (USA)

WTA - [1]M Sharapova (RUS) vs V Williams (USA)

Not Before 7:00 PM
ATP - [30]O Rochus (BEL) vs [2]R Nadal (ESP)

WTA - [23]L Safarova (CZE) vs [13]S Williams (USA)



GRANDSTAND start 11:00am
ATP - [Q]K Kim (USA) vs [6]T Robredo (ESP)

ATP [LL]R Kendrick (USA) vs [12]A Murray (GBR)

ATP - M Llodra (FRA) vs [10]N Djokovic (SRB)

ATP - [5]F Gonzalez (CHI) vs P Mathieu (FRA)

Not Before 5:00 PM
ATP - [16]M Youzhny (RUS) vs J del Potro (ARG)



COURT 1 start 10:00 am
ATP - [Q]A Delic (USA) vs [31]J Acasuso (ARG)

WTA - [25]S Stosur (AUS) vs [4]K Clijsters (BEL)

WTA - V Razzano (FRA) vs [2]J Henin (BEL)

ATP - [13]D Ferrer (ESP) vs [Q]S Bolelli (ITA)

WTA - [3]S Kuznetsova (RUS) or [Q]K Bondarenko (UKR) vs J Kostanic Tosic (CRO)

Not Before 5:00 PM
WTA - V Azarenka (BLR) vs [8]N Vaidisova (CZE) - Possible Court Change



COURT 2 start 10:00 am
ATP - [1] J Bjorkman (SWE) / M Mirnyi (BLR) vs E Butorac (USA) / J Murray (GBR)

ATP - [4]N Davydenko (RUS) vs S Greul (GER)

ATP - G Gaudio (ARG) vs [24]R Stepanek (CZE)

WTA - [16]D Hantuchova (SVK) vs [18]V Zvonareva (RUS)

WTA - [Q]Y Shvedova (RUS) vs [24]T Garbin (ITA)

Not Before 5:00 PM
ATP - [Alt.] E Korolev (RUS) / L Manrique (ECU) vs [2] B Bryan (USA) / M Bryan (USA)



COURT 3 start 10:00 am
ATP - [3] M Knowles (BAH) / D Nestor (CAN) vs A Fisher (AUS) / C Haggard (RSA)

WTA - [6]N Petrova (RUS) vs [Q]E Bychkova (RUS)

Not Before 1:00 PM
WTA - [Q]J Vakulenko (UKR) vs [14]S Peer (ISR)

WTA - T Golovin (FRA) / D Safina (RUS) vs K Clijsters (BEL) / C Maes (BEL)

WTA - A Harkleroad (USA) / B Mattek (USA) vs V King (USA) / S Peer (ISR)



COURT 4 start 10:00 am
ATP - [28]F Verdasco (ESP) vs F Mayer (GER)

Not Before 11:30 AM
ATP - P Starace (ITA) vs [29]N Almagro (ESP)

ATP - F Serra (FRA) vs [Q]F Lopez (ESP)

WTA - [1] L Raymond (USA) / S Stosur (AUS) vs M Bartoli (FRA) / M Tu (USA)

ATP - M Garcia (ARG) / S Prieto (ARG) vs P Goldstein (USA) / S Querrey (USA)



COURT 5 start 10:00 am
WTA - E Daniilidou (GRE) / J Woehr (GER) vs [8] Y Chan (TPE) / C Chuang (TPE)

ATP - D Skoch (CZE) / J Thomas (USA) vs R Lindstedt (SWE) / J Nieminen (FIN)

WTA - M Krajicek (NED) / G Voskoboeva (RUS) vs F Pennetta (ITA) / R Vinci (ITA)

WTA - A Bondarenko (UKR) / N Llagostera Vives (ESP) vs [2] C Black (ZIM) / L Huber (RSA)

ATP - A Clement (FRA) / M Llodra (FRA) vs N Almagro (ESP) / F Verdasco (ESP)



COURT 6 start 10:00 am
WTA - [22]A Sugiyama (JPN) vs [10]D Safina (RUS)

WTA - [7]J Jankovic (SRB) vs [32]M Santangelo (ITA)

ATP [Alt.] B Dorsch (GER) / H Tecau (ROU) vs T Berdych (CZE) / I Ljubicic (CRO)

ATP - J Coetzee (RSA) / D Hrbaty (SVK) vs [WC] G Kuerten (BRA) / K Nishikori (JPN)

ATP - [5] F Santoro (FRA) / N Zimonjic (SRB) vs M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL)



COURT 7 start 10:00 am
WTA - [15]N Li (CHN) vs [20]K Srebotnik (SLO)

WTA - [17]T Golovin (FRA) vs [9]A Chakvetadze (RUS)

WTA - K Kanepi (EST) vs [Q]V Dushevina (RUS)

WTA - [6] V Ruano Pascual (ESP) / P Suarez (ARG) vs C Morariu (USA) / F Schiavone (ITA)

WTA - V Dushevina (RUS) / A Ehritt-Vanc (ROU) vs [4] K Peschke (CZE) / R Stubbs (AUS) 16 35

WTA - L Dominguez Lino (ESP) / A Medina Garrigues (ESP) vs J Husarova (SVK) / M Shaughnessy (USA)



TBA start 5:00 pm


Not Before 5:00 PM
WTA - [3] Z Yan (CHN) / J Zheng (CHN) vs A Rodionova (RUS) / T Sun (CHN)



Not Before 5:00 PM
WTA - A Ivanovic (SRB) / M Kirilenko (RUS) vs E Loit (FRA) / N Pratt (AUS)



Not Before 5:00 PM
WTA - E Likhovtseva (RUS) / E Vesnina (RUS) vs J Gajdosova (SVK) / J Kostanic Tosic (CRO)



Not Before 5:00 PM
WTA - T Garbin (ITA) / A Molik (AUS) vs Y Fedak (UKR) / T Perebiynis (UKR)



Not Before 5:00 PM
WTA - S Kuznetsova (RUS) / N Petrova (RUS) vs [7] N Dechy (FRA) / V Zvonareva (RUS)