Tennis News
The Official Tennis Newswire



Pacific Life Open Friday Womens Tennis Results
   

Tennis News Links
tennispro.com blog daily teaching tips by Scott Perlstein

Collector Tennis Ball Cans

Hard to Find Racquets

Free Breaking Tennis News

Daily Tennis $37 - 3 months

Advertise on TennisNews.com

 
 
Pacific Life Open
Indian Wells, CA, USA
$2,100,000 (Tier I)
Hard / Outdoors
March 12-23, 2008

Results - Friday, March 14, 2008
Singles - Second Round
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Ekaterina Makarova (RUS) 61 61
(4) Maria Sharapova (RUS) d. (Q) Stéphanie Cohen-Aloro (FRA) 61 60
(5) Daniela Hantuchova (SVK) d. (WC) Angela Haynes (USA) 61 62
(8) Dinara Safina (RUS) d. Jill Craybas (USA) 76(3) 75
(9) Shahar Peer (ISR) d. Akgul Amanmuradova (UZB) 61 64
(10) Agnieszka Radwanska (POL) d. Mariya Koryttseva (UKR) 61 76(3)
(15) Alona Bondarenko (UKR) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 63 76(2)
(17) Amélie Mauresmo (FRA) d. Edina Gallovits (ROU) 62 64
Caroline Wozniacki (DEN) d. (18) Maria Kirilenko (RUS) 62 60
(21) Sania Mirza (IND) d. Olga Savchuk (UKR) 46 61 64
Peng Shuai (CHN) d. (23) Karin Knapp (ITA) 61 63
(25) Eleni Daniilidou (GRE) d. Klara Zakopalova (CZE) 16 76(1) 62
Ashley Harkleroad (USA) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 76(2) 26 64
(28) Dominika Cibulkova (SVK) d. Sofia Arvidsson (SWE) 75 64
Zheng Jie (CHN) d. (30) Kateryna Bondarenko (UKR) 62 64
(LL) Aiko Nakamura (JPN) d. Yan Zi (CHN) 62 06 64

Doubles - First Round
(2) Chan/Chuang (TPE/TPE) d. Loit/Tu (FRA/USA) 62 46 1210 (Match TB)
(5) Dulko/Peer (ARG/ISR) d. Perebiynis/Voracova (UKR/CZE) 64 64
Safina/Vesnina (RUS/RUS) d. (6) Peng/Sun (CHN/CHN) 46 61 104 (Match TB)
Koryttseva/Uhlirova (UKR/CZE) d. Müller/Zahlavova Strycova (GER/CZE) 61 75

Order of Play - Saturday, March 15, 2008
Stadium 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Seppi vs. Djokovic
2. Dulko vs. Davenport (NB 12.30hrs)
3. ATP: Giraldo vs. Nadal
4. Ivanovic vs. Olaru
5. ATP: Gicquel vs. Blake (NB 19.00hrs)
6. Dellacqua vs. Vaidisova

Stadium 2 (from 11.00hrs)
1. Jankovic vs. Rolle
2. ATP: Ferrer vs. Rochus
3. ATP: Sela vs. Tsonga
4. ATP: Moyá vs. Ginepri
5. ATP: Baghdatis vs. Odesnik
6. Oudin vs. Schiavone

Stadium 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Wawrinka vs. Berdych
2. Vesnina vs. Bartoli
3. ATP: López vs. Young
4. King vs. Garbin
5. ATP: Cañas vs. Bjorkman

Court 4 (from 11.00hrs)
1. Zvonareva vs. Rezai
2. ATP: Gasquet vs. Soderling
3. Bondarenko/Bondarenko vs. Kuznetsova/Mauresmo (NB 14.00hrs)
4. ATP: Tursunov vs. Chela
5. Arn vs. Sugiyama

Court 5 (from 11.00hrs)
1. ATP: Haase vs. Monaco
2. Voskoboeva vs. Krajicek
3. Govortsova vs. Kerber
4. Paszek vs. Schruff

Court 6 (from 11.00hrs)
1. ATP: Mathieu vs. Fognini
2. ATP: Lee vs. Nieminen
3. ATP: Mathieu/Stepanek vs. Fish/Querrey
4. Bammer vs. Chan
5. ATP: Kohlschreiber vs. Malisse

Court 8 (from 11.00hrs)
1. Rodina vs. Razzano
2. Pennetta vs. Kanepi
3. Medina Garrigues vs. Kudryavtseva

Court 7 (from 11.00hrs)
1. ATP: Ljubicic/Robredo vs. Mirnyi/J.Murray
2. ATP: Damm/Vizner vs. Butorac/A.Murray
3. ATP: Monaco/Starace vs. Benneteau/Mahut
4. Mattek/Mirza vs. Poutchek/Rodionova

 

Can't find what you're looking for? Try Google Search! 

Google

 

 

Forward This Article to a Friend

Back to Tennisnews.com Home Page