Tennis News
The Official Tennis Newswire



China Open Saturday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 

 

 
 
 

 

 

© 2012 Daily Tennis News Wire -
CHINA OPEN
Beijing, China
September 29-October 7, 2012
$4,828,050/Premier
Hard/Outdoors

Results - Saturday, September 29, 2012
Singles - First Round
(4) Petra Kvitova (CZE) d. Daniela Hantuchova (SVK) 62 63
(11) Ana Ivanovic (SRB) d. Christina McHale (USA) 63 62
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (12) Dominika Cibulkova (SVK) 64 41 ret. (hip injury)
Varvara Lepchenko (USA) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 75 64
Tamira Paszek (AUT) d. (LL) Olga Govortsova (BLR) 75 06 76(6) (saved 1mp)
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (WC) Zheng Saisai (CHN) 62 63
Carla Suárez Navarro (ESP) d. Timea Bacsinszky (SUI) 64 61
Romina Oprandi (SUI) d. Urszula Radwanska (POL) 75 62
(WC) Zhang Shuai (CHN) d. (WC) Wang Qiang (CHN) 63 62

Doubles - First Round
(WC) Jankovic/Petkovic (SRB/GER) d. Jurak/Marosi (CRO/HUN) 63 61

Singles Qualifying - Final Round
(9) Elena Vesnina (RUS) d. (2) Olga Govortsova (BLR) 62 64
(3) Bojana Jovanovski (SRB) d. (16) Galina Voskoboeva (KAZ) 36 64 63
(4) Laura Robson (GBR) d. (15) Johanna Larsson (SWE) 46 62 61
(7) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. (10) Pauline Parmentier (FRA) 62 64
Camila Giorgi (ITA) d. (12) Heather Watson (GBR) 57 62 63
(13) Ayumi Morita (JPN) d. Olga Puchkova (RUS) 63 63
Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) d. Vera Dushevina (RUS) 75 75
Polona Hercog (SLO) d. Greta Arn (HUN) 63 36 60

Order Of Play - Sunday, September 30, 2012
National Tennis Stadium (from 12.30hrs)
1. Maria Kirilenko vs. Ekaterina Makarova
2. Yanina Wickmayer vs. Peng Shuai (NB 15.00hrs)
3. Jelena Jankovic vs. Andrea Petkovic
4. Li Na vs. Francesca Schiavone (NB 19.30hrs)
5. Vania King vs. Julia Goerges

Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Monica Niculescu vs. Lucie Safarova
2. Camila Giorgi vs. Sara Errani
3. Cibulkova/Husarova vs. Srebotnik/Zheng
4. Grandin/Uhlirova vs. Chuang/Zhang

Moon Court (from 12.30hrs)
1. Mona Barthel vs. Elena Vesnina
2. Roberta Vinci vs. Lourdes Domínguez Lino
3. Marion Bartoli vs. Bojana Jovanovski

Court 1 (from 12.30hrs)
1. ATP: Ebden vs. Mertl
2. ATP: Baker vs. Young
3. Dellacqua/Jans-Ignacik vs. Hsieh/Medina Garrigues

Court 3 (from 12.30hrs)
1. ATP: Ilhan vs. Berrer
2. ATP: Zemlja vs. Bogomolov Jr.
3. Martic/Watson vs. Llagostera Vives/Mirza

Court 9 (from 12.30hrs)
1. Ayumi Morita vs. María-Teresa Torró-Flor
2. Kimiko Date-Krumm vs. Laura Robson
3. Babos/Minella vs. Dushevina/Rosolska





 

Copyright © 2012 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com