Tennis News
The Official Tennis Newswire



China Open Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 

 

 
 
 

 

 

© 2012 Daily Tennis News Wire -
CHINA OPEN

Beijing, China
September 29-October 7, 2012
$4,828,050/Premier
Hard/Outdoors

Results - Monday, October 1, 2012
Singles - Second Round
Carla Suárez Navarro (ESP) d. (4) Petra Kvitova (CZE) 63 62
(11) Ana Ivanovic (SRB) d. Varvara Lepchenko (USA) 46 75 61 (saved 2mp)
Peng Shuai (CHN) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 57 75 62
(Q) Elena Vesnina (RUS) d. Tamira Paszek (AUT) 76(5) 62

Singles - First Round
(1) Victoria Azarenka (BLR) d. Alizé Cornet (FRA) 61 60
(2) Maria Sharapova (RUS) d. Simona Halep (ROU) 75 75
(10) Caroline Wozniacki (DEN) d. Chanelle Scheepers (RSA) 75 67(6) 62
Sabine Lisicki (GER) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 63 57 62
Sorana Cirstea (ROU) d. Sofia Arvidsson (SWE) 62 63
(Q) Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) d. Zheng Jie (CHN) 62 64
(Q) Polona Hercog (SLO) d. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 57 64 30 ret. (GI illness)

Doubles - Second Round
Dushevina/Rosolska (RUS/POL) d. Liu/Sun (CHN/CHN) 64 76(5)

Doubles - First Round
Goerges/Zahlavova Strycova (GER/CZE) d. Raymond/Stosur (USA/AUS) 76(4) 46 106 (Match TB)
Bacsinszky/Martínez Sánchez (SUI/ESP) d. Tatishvili/Voskoboeva (GEO/KAZ) 67(1) 62 104 (Match TB)
(WC) Tang/Tian (CHN/CHN) d. (WC) Yan/S.Zheng (CHN/CHN) 36 61 1311 (Match TB)

Order Of Play - Tuesday, October 2, 2012
National Tennis Stadium (from 12.30hrs)
1. Li Na vs. Nadia Petrova
2. ATP: Istomin vs. Tsonga (NB 15.00hrs)
3. ATP: Djokovic vs. Berrer
4. Victoria Azarenka vs. Sabine Lisicki (NB 19.30hrs)
5. ATP: Lu vs. Ferrer

Lotus Court (from 12.30hrs)
1. ATP: Haas vs. Youzhny
2. Zhang Shuai vs. Agnieszka Radwanska (NB 15.00hrs)
3. Julia Goerges  vs. Samantha Stosur
4. Govortsova/Niculescu vs. Hantuchova/Peng
5. ATP: Harrison vs. López (NB 19.30hrs)

Moon Court (from 12.30hrs)
1. Jelena Jankovic vs. Monica Niculescu
2. ATP: Davydenko vs. Bogomolov Jr.
3. Angelique Kerber vs. Lara Arruabarrena-Vecino
4. ATP: Gong/Zhang vs. Bhupathi/Bopanna

Court 1 (from 12.30hrs)
1. ATP: Melzer vs. Andújar
2. Tang/Tian vs. Makarova/Vesnina
3. Hsieh Su-Wei vs. Caroline Wozniacki
4. ATP: Ebden vs. Gasquet (NB 17.00hrs)

Court 3 (from 12.30hrs)
1. Romina Oprandi vs. Camila Giorgi
2. ATP: Benneteau vs. Seppi (NB 14.30hrs)
3. ATP: Marrero/Verdasco vs. Lindstedt/Tecau
4. ATP: Mayer/Seppi vs. Dolgopolov/Kubot

Court 4 (NB 13.30hrs)
1. Lourdes Domínguez Lino vs. Laura Robson
2. ATP: Cilic/Matosevic vs. Anderson/Querrey

Court 9 (from 12.30hrs)
1. Marion Bartoli vs. Ayumi Morita
2. Groenefeld/Peschke vs. Cornet/Date-Krumm
3. Kops-Jones/Spears vs. Castaño/Razzano




 

Copyright © 2012 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com