Tennis News
The Official Tennis Newswire



Apia International Sydney Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 

 

 
 
 

 

 

© 2013 Daily Tennis News Wire -

APIA INTERNATIONAL SYDNEY
Sydney, Australia
January 6-11, 2013
$690,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Monday, January 7, 2013
Singles - First Round
(3) Sara Errani (ITA) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 61 63
(4) Li Na (CHN) d. Christina McHale (USA) 76(2) 75
Zheng Jie (CHN) d. (6) Samantha Stosur (AUS) 63 67(7) 64
Roberta Vinci (ITA) d. (8) Nadia Petrova (RUS) 75 75
Jelena Jankovic (SRB) d. Tamira Paszek (AUT) 62 76(5)
(Q) Ayumi Morita (JPN) d. Daniela Hantuchova (SVK) 16 63 63
(Q) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Julia Goerges (GER) 36 63 63
(Q) Galina Voskoboeva (KAZ) d. Yanina Wickmayer (BEL) 36 76(5) 62
(Q) Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (WC) Casey Dellacqua (AUS) 64 61
(Q) Madison Keys (USA) d. Lucie Safarova (CZE) 62 61

Doubles - First Round
(2) Hlavackova/Hradecka (CZE/CZE) d. Kops-Jones/Spears (USA/USA) 76(4) 75
(3) Kirilenko/Raymond (RUS/USA) d. Erakovic/Makarova (NZL/RUS) 75 64
(4) Huber/Mirza (USA/IND) d. Cibulkova/Safarova (SVK/CZE) 16 60 119 (Match TB)
Petrova/Srebotnik (RUS/SLO) d. Goerges/Hantuchova (GER/SVK) 61 63
Panova/Voskoboeva (RUS/KAZ) d. Chan/Rosolska (TPE/POL) 62 76(6)

Order Of Play – Tuesday, January 8, 2013
Ken Rosewall Arena (from 11.00hrs)
1. Agnieszka Radwanska vs. Kimiko Date-Krumm
2. Li Na vs. Ayumi Morita
3. Caroline Wozniacki vs. Svetlana Kuznetsova (NB 14.00hrs)
4. ATP: Tomic vs. Matosevic (NB 18.00hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. Maria Kirilenko vs. Sara Errani
2. ATP: Robredo vs. Millman
3. Galina Voskoboeva vs. Angelique Kerber
4. ATP: Dimitrov vs. Fognini

Court 4 (from 11.00hrs)
1. ATP: Marrero/Verdasco vs. Qureshi/Rojer
2. ATP: Nieminen vs. Phau
3. Kirilenko/Raymond vs. Jurak/Marosi (after suitable rest)
4. Llagostera Vives/Zheng vs. Groenefeld/Peschke (after suitable rest)

Court 5 (from 11.00hrs)
1. ATP: García-López vs. Stepanek
2. Dominika Cibulkova vs. Ekaterina Makarova
3. ATP: Bedene vs. Anderson
4. ATP: Bryan/Bryan vs. Cabal/Matkowski (NB 16.00hrs)

Court 6 (from 11.00hrs)
1. ATP: López vs. Chardy
2. Jelena Jankovic vs. Roberta Vinci
3. Madison Keys vs. Zheng Jie (NB 14.00hrs)
4. ATP: Bautista Agut vs. Harrison (NB 17.00hrs)

Court 8 (from 11.00hrs)
1. ATP: Kas/Seppi vs. Mirnyi/Tecau
2. ATP: Granollers/López vs. Bopanna/Melo
3. ATP: Roger-Vasselin/Simon vs. Paes/Stepanek
4. ATP: Benneteau/Llodra vs. Lindstedt/Zimonjic
 


 




 

Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com