Tennis News
The Official Tennis Newswire



Aegon Championships Monday Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

Aegon Championships
London, England

RESULTS - MONDAY, 10 JUNE, 2013

Singles - First Round

[9] B Paire (FRA) d [Q] J Baker (GBR) 75 62
[10] G Dimitrov (BUL) d D Sela (ISR) 46 62 76(4)
M Matosevic (AUS) d [LL] F Nielsen (DEN) 75 62
S Giraldo (COL) d J Levine (CAN) 64 64
E Roger-Vasselin (FRA) d G Rufin (FRA) 67(1) 75 76(5)
I Sijsling (NED) d T Ito (JPN) 63 75
D Kudla (USA) d F Delbonis (ARG) 60 63
A Bedene (SLO) d P Mathieu (FRA) 76(5) 63
L Hewitt (AUS) d M Russell (USA) 46 61 63
[WC] D Evans (GBR) d G Pella (ARG) 63 61
X Malisse (BEL) d G Garcia-Lopez (ESP) 64 57 64
I Dodig (CRO) d [WC] J Ward (GBR) 67(8) 76(2) 76(2)
S Stakhovsky (UKR) d [WC] E Corrie (GBR) 64 76(1)
T de Bakker (NED) d [Q] I Bozoljac (SRB) 62 76(5)

Doubles - First Round
N Mahut (FRA) / J Tsonga (FRA) d J Nieminen (FIN) / G Simon (FRA) 75 75
R Harrison (USA) / S Querrey (USA) d [Alt] P Mathieu (FRA) / M Matosevic (AUS) 46 63 10-5
M Cilic (CRO) / J Del Potro (ARG) d P Andujar (ESP) / F Lopez (ESP) 62 64    


SCHEDULE - TUESDAY, 11 JUNE, 2013

CENTRE start 12:30 pm

[6] S Querrey (USA) vs A Bedene (SLO)
X Malisse (BEL) vs [3] J Del Potro (ARG)
L Hewitt (AUS) vs [10] G Dimitrov (BUL)
[5] M Cilic (CRO) vs I Dodig (CRO)
T Berdych (CZE) / M Llodra (FRA) vs B Paire (FRA) / E Roger-Vasselin (FRA)

COURT 1 start 12:30 pm
[Q] F Lopez (ESP) vs R Berankis (LTU)
B Becker (GER) vs B Tomic (AUS)
[9] B Paire (FRA) vs D Kudla (USA)
S Giraldo (COL) vs [7] [WC] A Dolgopolov (UKR)
[WC] L Hewitt (AUS) / B Tomic (AUS) vs X Malisse (BEL) / R Ram (USA)

COURT 2 start 12:30 pm
A Mannarino (FRA) vs [11] J Benneteau (FRA)
[16] G Zemlja (SLO) vs [WC] K Edmund (GBR)
M Llodra (FRA) vs [15] P Andujar (ESP)
V Troicki (SRB) / G Zemlja (SLO) vs O Marach (AUT) / L Rosol (CZE)

COURT 9 start 12:30 pm
[12] L Rosol (CZE) vs [Q] S Groth (AUS)
[13] J Nieminen (FIN) vs R Harrison (USA)
N Mahut (FRA) vs R Williams (USA)
[WC] J Murray (GBR) / J Peers (AUS) vs G Dimitrov (BUL) / F Nielsen (DEN) - After Suitable Rest

COURT 10 start 12:30 pm
A Kuznetsov (RUS) vs [14] D Istomin (UZB)
K De Schepper (FRA) vs R Ram (USA)
J Brunstrom (SWE) / R Klaasen (RSA) vs [PR] E Butorac (USA) / A Ram (ISR)




Copyright 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com