Tennis News
The Official Tennis Newswire



Aegon International Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

AEGON INTERNATIONAL
Eastbourne, England
June 17-22, 2013
$690,000/Premier
Grass/Outdoors

Results - Monday, June 17, 2013
Singles - First Round
(6) Maria Kirilenko (RUS) d. Bojana Jovanovski (SRB) 76(5) 61
Elena Vesnina (RUS) d. (7) Ana Ivanovic (SRB) 26 64 63
Marion Bartoli (FRA) d. Flavia Pennetta (ITA) 63 62
Yanina Wickmayer (BEL) d. Christina McHale (USA) 63 64
Heather Watson (GBR) d. Varvara Lepchenko (USA) 63 64

Doubles - First Round
(1) Petrova/Srebotnik (RUS/SLO) d. Raymond/Robson (USA/GBR) 46 64 105 (Match TB)
Hsieh/Lucic-Baroni (TPE/CRO) d. (WC) Kvitova/Wickmayer (CZE/BEL) 61 64
Niculescu/Zakopalova (ROU/CZE) d. Babos/Minella (HUN/LUX) 64 63

Singles Qualifying - Final Round
(1) Jamie Hampton (USA) d. Gabriela Dabrowski (CAN) 62 61
Yulia Beygelzimer (UKR) d. (3) Jana Cepelova (SVK) 61 76(4)
Kristyna Pliskova (CZE) d. (7) Karolina Pliskova (CZE) 76(5) 36 63
Olga Puchkova (RUS) d. Melanie Oudin (USA) 75 36 64

Order Of Play - Tuesday, June 18, 2013
Centre Court (from 11.00hrs)
1. ATP: Tomic vs. Ward
2. Alizé Cornet vs. Li Na (NB 13.00hrs)
3. Yulia Beygelzimer vs. Laura Robson
4. ATP: Anderson vs. Benneteau (NB 16.00hrs)
5. ATP: Delgado/Ward vs. Fleming/Marray

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Tamira Paszek vs. Caroline Wozniacki
2. ATP: Nieminen vs. López
3. ATP: Troicki vs. Klizan
4. Agnieszka Radwanska vs. Jamie Hampton

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Angelique Kerber vs. Sorana Cirstea
2. Monica Niculescu vs. Petra Kvitova
3. Samantha Stosur vs. Nadia Petrova
4. ATP: Murray/Peers vs. Fognini/Seppi

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Johanna Konta vs. Hsieh Su-Wei
2. Elena Baltacha vs. Kristyna Pliskova
3. ATP: Istomin vs. Dodig
4. ATP: Stepanek vs. Matosevic

Court 4 (from 11.00hrs)
1. Klara Zakopalova vs. Lucie Safarova
2. Jurak/Watson vs. Huber/Mirza
3. Olga Puchkova vs. Ekaterina Makarova
4. Pennetta/Vesnina vs. Black/Erakovic
5. Grandin/Uhlirova vs. Kalashnikova/Rosolska

Court 5 (from 12.00hrs)
1. ATP: Peya/Soares vs. Cabal/Farah
2. ATP: Edmund/Thornley vs. Butorac/Ram
3. Chan/Safarova vs. Husarova/Lepchenko


Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com