Tennis News
The Official Tennis Newswire



Rogers Cup Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

ROGERS CUP
Toronto, Canada

August 5-11, 2013
$2,369,000/Premier
Hard/Outdoors

Results - Monday, August 5, 2013
Singles - First Round
(10) Roberta Vinci (ITA) d. Julia Goerges (GER) 26 64 63
(14) Sloane Stephens (USA) d. Kristina Mladenovic (FRA) 62 76(5)
Dominika Cibulkova (SVK) d. (Q) Jana Cepelova (SVK) 75 64
Sorana Cirstea (ROU) d. (Q) Olga Savchuk (UKR) 62 63
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (Q) Carol Zhao (CAN) 61 63
Mona Barthel (GER) d. Zheng Jie (CHN) 67(3) 63 76(1)
Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Safarova (CZE) 57 63 61
Varvara Lepchenko (USA) d. (LL) Ayumi Morita (JPN) 63 61
Yanina Wickmayer (BEL) d. (LL) Bethanie Mattek-Sands (USA) 64 26 64
Flavia Pennetta (ITA) d. Urszula Radwanska (POL) 63 36 62
(Q) Kiki Bertens (NED) d. (Q) Alison Riske (USA) 64 16 63

Doubles - First Round
Marosi/Moulton-Levy (HUN/USA) d. King/Kleybanova (USA/RUS) 64 16 107 (Match TB)

Klemenschits/Savchuk (AUT/UKR) d. Date-Krumm/Scheepers (JPN/RSA) 26 63 119 (Match TB)

Kalashnikova/Rosolska (GEO/POL) d. (WC) Bouchard/Flipkens (CAN/BEL) 46 63 107 (Match TB)

Order Of Play - Tuesday, August 6, 2013
Centre Court (from 11.00am)
1. Ana Ivanovic vs. Hsieh Su-Wei
2. Angelique Kerber vs. Dominika Cibulkova (NB 13.00hrs)
3. Venus Williams vs. Kirsten Flipkens (NB 15.00hrs)
4. Eugenie Bouchard vs. Alisa Kleybanova (NB 19.00hrs)
5. Agnieszka Radwanska vs. Yanina Wickmayer

Grandstand (from 11.00am)
1. Maria Kirilenko vs. Petra Martic
2. Jelena Jankovic vs. Anna Tatishvili
3. Sharon Fichman vs. Stéphanie Dubois
4. Kerber/Kvitova vs. Hantuchova/Hingis (NB 16.00hrs)
5. Julia Glushko vs. Samantha Stosur

Court 1 (from 11.00am)
1. Svetlana Kuznetsova vs. Lauren Davis
2. Magdalena Rybarikova vs. Alexandra Dulgheru (NB 13.30hrs)
3. Chanelle Scheepers vs. Francesca Schiavone
4. Kuznetsova/Pennetta vs. Huber/Llagostera Vives

Court 2 (from 11.00am)
1. Alizé Cornet vs. Elena Vesnina
2. Mirza/Zheng vs. Grandin/Jurak
3. Errani/Vinci vs. Marosi/Moulton-Levy (NB 15.30hrs)
4. Carla Suárez Navarro vs. Jamie Hampton

Court 3 (from 12.00am)
1. Anastasia Rodionova vs. Ekaterina Makarova
2. Mladenovic/Voskoboeva vs. Goerges/Zahlavova Strycova
3. Kudryavtseva/Rodionova vs. Husarova/Martic (after suitable rest)

Court 4 (from 14.00am)
1. Begu/Govortsova vs. Soler-Espinosa/Zakopalova
2. Chan/Hrdinova vs. Klepac/Lepchenko


Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com