Tennis News
The Official Tennis Newswire



Rogers Cup Wednesday Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

ROGERS CUP
Toronto, Canada

August 5-11, 2013
$2,369,000/Premier
Hard/Outdoors

Results - Wednesday, August 7, 2013
Singles - Second Round
(1) Serena Williams (USA) d. Francesca Schiavone (ITA) 63 62
(4) Li Na (CHN) d. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 61 64
(5) Sara Errani (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 62 76(2)
(6) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 63 62
(7/WC) Marion Bartoli (FRA) d. (Q) Lauren Davis (USA) 60 63
Sorana Cirstea (ROU) d. (9) Caroline Wozniacki (DEN) 57 76(0) 64 (saved 2mp)
(10) Roberta Vinci (ITA) d. Ekaterina Makarova (RUS) 60 64
Alizé Cornet (FRA) d. (11) Maria Kirilenko (RUS) 75 75
(12) Samantha Stosur (AUS) d. Carla Suárez Navarro (ESP) 16 62 63
(13) Kirsten Flipkens (BEL) d. (Q) Kiki Bertens (NED) 75 36 62
(14) Sloane Stephens (USA) d. Mona Barthel (GER) 63 46 63
(15) Jelena Jankovic (SRB) d. (WC) Sharon Fichman (CAN) 64 76(6)
(16) Ana Ivanovic (SRB) d. Flavia Pennetta (ITA) 64 64
Magdalena Rybarikova (SVK) d. Varvara Lepchenko (USA) 64 62

Doubles - Second Round
(2) Makarova/Vesnina (RUS/RUS) d. Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) 64 64
(3) Groenefeld/Peschke (GER/CZE) d. Begu/Govortsova (ROU/BLR) 62 61
(4) Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. Chan/Hrdinova (TPE/CZE) 64 62
Kalashnikova/Rosolska (GEO/POL) d. (5) Mirza/Zheng (IND/CHN) 36 61 106 (Match TB)

Doubles - First Round
(WC) Dabrowski/Fichman (CAN) d. (8) Pavlyuchenkova/Safarova (RUS/CZE) 64 67(5) 108 (Match TB)
Jankovic/Srebotnik (SRB/SLO) d. Cibulkova/Hsieh (SVK/TPE) 67(5) 61 102 (Match TB)

Order Of Play - Thursday, August 8, 2013
Centre Court (from 11.00am)
1. Agnieszka Radwanska vs. Sloane Stephens
2. Ana Ivanovic vs. Li Na (NB 13.00hrs)
3. Serena Williams vs. Kirsten Flipkens (NB 14.30hrs)
4. Petra Kvitova vs. Samantha Stosur (NB 19.00hrs)

Grandstand (from 11.00am)
1. Alizé Cornet vs. Sara Errani
2. Magdalena Rybarikova vs. Marion Bartoli
3. Jelena Jankovic vs. Sorana Cirstea (NB 14.00hrs)
4. Dominika Cibulkova vs. Roberta Vinci
5. Goerges/Zahlavova Strycova vs. Hantuchova/Hingis

Court 1 (from 14.00am)
1. Kalashnikova/Rosolska vs. Makarova/Vesnina
2. Klemenschits/Savchuk vs. Dabrowski/Fichman
3. Jankovic/Srebotnik vs. Huber/Llagostera Vives (after suitable rest)

Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com