Tennis News
The Official Tennis Newswire



China Open Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 
CHINA OPEN
Beijing, China
September 28-October 6, 2013
$5,185,625/Premier
Hard/Outdoors

Results - Monday, September 30, 2013
Singles - Second Round
(5) Sara Errani (ITA) d. (Q) Misaki Doi (JPN) 63 62
Lucie Safarova (CZE) d. Kaia Kanepi (EST) 63 63

Singles - First Round
Andrea Petkovic (GER) d. (2) Victoria Azarenka (BLR) 64 26 64
(8) Jelena Jankovic (SRB) d. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 16 64 60
(14) Ana Ivanovic (SRB) d. Flavia Pennetta (ITA) 76(9) 61
Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Hsieh Su-Wei (TPE) 61 61
Bojana Jovanovski (SRB) d. Sorana Cirstea (ROU) 63 62
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 64 61
(Q) Polona Hercog (SLO) d. Monica Puig (PUR) 61 64
(Q) Galina Voskoboeva (KAZ) d. (Q) Sharon Fichman (CAN) 64 63
(WC) Zhang Shuai (CHN) d. Peng Shuai (CHN) 63 63

Doubles - First Round
Lisicki/Medina Garrigues (GER/ESP) d. (5) Groenefeld/Peschke (GER/CZE) 64 16 103 (Match TB)
(8) Black/Mirza (ZIM/IND) d. Date-Krumm/Scheepers (JPN/RSA) 63 63
Chan/Huber (TPE/USA) d. (WC) Williams/Williams (USA/USA) 67(3) 64 119 (Match TB)
Soler-Espinosa/Suárez Navarro (ESP/ESP) d. (WC) Sun/Zhang (CHN/CHN) 76(4) 60
Chan/Zheng (TPE/CHN) d. (WC) Shvedova/Zhang (KAZ/CHN) 63 36 105 (Match TB)
Hantuchova/Raymond (SVK/USA) d. Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) 75 63
Dushevina/Parra Santonja (RUS/ESP) d. Husarova/Kalashnikova (SVK/GEO) 62 63

Order Of Play - Tuesday, October 1, 2013
National Tennis Stadium (from 12.30hrs)
1. Serena Williams vs. Francesca Schiavone
2. ATP: Djokovic vs. Rosol (NB 15.00hrs)
3. ATP: Giraldo vs. Nadal
4. Bojana Jovanovski vs. Li Na (NB 19.30hrs)
5. ATP: Ferrer vs. Pospisil

Lotus Court (from 12.30hrs)
1. ATP: Mayer vs. Gasquet
2. Sabine Lisicki vs. Venus Williams (NB 15.00hrs)
3. Monica Niculescu vs. Caroline Wozniacki
4. ATP: Andújar vs. Berdych

Moon Court (from 12.30hrs)
1. ATP: Seppi vs. Wawrinka
2. Roberta Vinci vs. Zhang Shuai (NB 14.30hrs)
3. Varvara Lepchenko vs. Petra Kvitova
4. Laura Robson vs. Angelique Kerber (NB 18.30hrs)

Court 1 (from 12.30hrs)
1. ATP: Querrey vs. Youzhny
2. ATP: Isner vs. Wu
3. Sloane Stephens vs. Eugenie Bouchard
4. ATP: Djokovic/Wawrinka vs. Bhupathi/Lindstedt (after suitable rest)

Court 3 (from 12.30hrs)
1. ATP: Verdasco vs. Devvarman
2. Goerges/Zahlavova Strycova vs. Hsieh/Peng (NB 14.00hrs)
3. ATP: Lu vs. Davydenko
4. ATP: Fyrstenberg/Matkowski vs. Fognini/Seppi (after suitable rest)

Court 4 (from 12.30hrs)
1. Kops-Jones/Spears vs. King/Voskoboeva
2. Kohlschreiber/Youzhny vs. Fleming/Marray (NB 15.00hrs; after suitable rest)

Court 7 (from 12.30hrs)
1. Lauren Davis vs. Carla Suárez Navarro
2. ATP: Matosevic vs. Benneteau
3. Mladenovic/Pennetta vs. Soler-Espinosa/Suárez Navarro (after suitable rest)
4. Lisicki/Medina Garrigues vs. Hantuchova/Raymond (after suitable rest)

Court 8 (from 12.30hrs)
1. Dushevina/Parra Santonja vs. Jankovic/Srebotnik
2. Maria Kirilenko vs. Urszula Radwanska
3. ATP: Haas/Mayer vs. Gong/Li (after suitable rest)
4. Errani/Vinci vs. Chan/Huber (after suitable rest)


Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com