Tennis News
The Official Tennis Newswire



Brisbane International Sunday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

BRISBANE INTERNATIONAL
Brisbane, Australia
December 29, 2013 - January 4, 2014
$1,000,000/Premier
Hard/Outdoors

Results - Sunday, December 29, 2013
Singles - First Round
(7) Sabine Lisicki (GER) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 63 64
Andrea Petkovic (GER) d. Bethanie Mattek-Sands (USA) 64 75
Elina Svitolina (UKR) d. Varvara Lepchenko (USA) 63 63
Stefanie Voegele (SUI) d. Madison Keys (USA) 64 63
Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (WC) Olivia Rogowska (AUS) 63 75

Doubles - First Round
Mladenovic/Voskoboeva (FRA/KAZ) d. (WC) Schiavone/Suárez Navarro (ITA/ESP) 62 75

Singles Qualifying - Final Round
Alexandra Panova (RUS) d. (3) Hsieh Su-Wei (TPE) 46 62 61
(WC) Ashleigh Barty (AUS) d. (4) Kiki Bertens (NED) 26 63 75
Heather Watson (GBR) d. (WC) Jarmila Gajdosova (AUS) 64 64
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Anastasia Rodionova (AUS) 64 63

Singles Qualifying - Final Round
Alexandra Panova (RUS) d. (3) Hsieh Su-Wei (TPE) 46 62 61
(WC) Ashleigh Barty (AUS) d. (4) Kiki Bertens (NED) 26 63 75
Heather Watson (GBR) d. (WC) Jarmila Gajdosova (AUS) 64 64
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Anastasia Rodionova (AUS) 64 63

Order Of Play - Monday, December 30, 2013
Pat Rafter Arena (from 11.30hrs)
1. ATP: Matosevic  vs. Benneteau
2. Galina Voskoboeva vs. Casey Dellacqua (NB 12.30hrs)
3. Ashleigh Barty vs. Daniela Hantuchova
4. Maria Sharapova vs. Caroline Garcia (NB 19.00hrs)
5. ATP: Dimitrov vs. Haase

Show Court 1 (from 11.00hrs)
1. Heather Watson vs. Dominika Cibulkova
2. Francesca Schiavone vs. Jelena Jankovic
3. ATP: Istomin vs. Cilic
4. ATP: Cabal/Farah vs. Guccione/Hewitt
5. Angelique Kerber vs. Kristina Mladenovic

Show Court 2 (from 11.00hrs)
1. Alexandra Panova vs. Kaia Kanepi
2. Hsieh Su-Wei vs. Carla Suárez Navarro
3. ATP: Duckworth vs. Nieminen
4. ATP: Querrey vs. Tursunov
5. Alla Kudryavtseva vs. Anastasia Pavlyuchenkova

Court 6 (from 11.00hrs)
1. ATP: Harrison vs. Ito
2. ATP: Sugita vs. Herbert
3. Chan/Huber vs. Piter/Rosolska
4. Dushevina/Parra Santonja vs. Adamczak/Rogowska

Court 14 (from 11.00hrs)
1. ATP: Kokkinakis vs. Wu
2. ATP: Copil vs. Kuznetsov
3. Minella/Scheepers vs. Jurak/Panova


Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com