Tennis News
The Official Tennis Newswire



Apia International Sydney Sunday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY
Sydney, Australia
January 5-10, 2014
$710,000/Premier
Hard/Outdoors

Results - Sunday, January 5, 2014
Singles - First Round
(3) Sara Errani (ITA) d. Roberta Vinci (ITA) 64 62
Madison Keys (USA) d. (7) Simona Halep (ROU) 61 64
(WC) Ajla Tomljanovic (CRO) d. Daniela Hantuchova (SVK) 64 75

Doubles - First Round
(4) Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. Kuznetsova/Makarova (RUS/RUS) 62 75

Singles Qualifying - Final Round
(1) Bethanie Mattek-Sands (USA) d. (9) Julia Goerges (GER) 32 ret. (right lower leg injury)
Victoria Duval (USA) d. (2) Varvara Lepchenko (USA) 75 75
(4) Paula Ormaechea (ARG) d. Anna Schmiedlova (SVK) 76(2) 61
(5) Christina McHale (USA) d. (12) Yaroslava Shvedova (KAZ) 63 64
(8) Lauren Davis (USA) d. Chanelle Scheepers (RSA) 76(6) 63
Tsvetana Pironkova (BUL) d. (11) Shahar Peer (ISR) 63 67(4) 63

Order Of Play - Monday, January 6, 2014
Ken Rosewall Arena (from 12.00hrs)
1. Eugenie Bouchard vs. Bethanie Mattek-Sands
2. Jarmila Gajdosova vs. Lauren Davis
3. Jelena Jankovic vs. Ekaterina Makarova
4. ATP: Benneteau vs. Ebden (NB 17.30hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. Lucie Safarova vs. Francesca Schiavone
2. Dominika Cibulkova vs. Angelique Kerber
3. Caroline Wozniacki vs. Julia Goerges

Court 6 (from 11.00hrs)
1. Jurak/Moulton-Levy vs. Hantuchova/Parra Santonja
2. Varvara Lepchenko vs. Svetlana Kuznetsova (NB 12.00hrs)
3. ATP: Istomin vs. Andújar
4. Gajdosova/Tomljanovic vs. Black/Mirza (after suitable rest)

Court 5 (from 11.00hrs)
1. ATP: Harrison vs. Bogomolov Jr.
2. ATP: Struff vs. Vesely
3. Paula Ormaechea vs. Carla Suárez Navarro
4. ATP: Sousa vs. Rosol
5. Date-Krumm/Rosolska vs. Peschke/Srebotnik

Court 4 (from 11.00hrs)
1. ATP: Kavcic vs. Ramos
2. Kaia Kanepi vs. Victoria  Duval (NB 12.00hrs)
3. Errani/Vinci vs. Groenefeld/Lucic-Baroni (NB 13.30hrs)
4. Christina McHale vs. Alizé Cornet

Court 8 (from 11.00hrs)
1. ATP: Laaksonen vs. Stakhovsky
2. Sorana Cirstea vs. Tsvetana Pironkova (NB 12.30hrs)
3. Halep/Olaru vs. Babos/Safarova (after suitable rest)
4. Chan/Huber vs. Lepchenko/Voskoboeva (after suitable rest)


Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com