Tennis News
The Official Tennis Newswire



Apia International Sydney Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY
Sydney, Australia
January 5-10, 2014
$710,000/Premier
Hard/Outdoors

Results - Monday, January 6, 2014
Singles - First Round

Ekaterina Makarova (RUS) d. (4) Jelena Jankovic (SRB) 64 62
(5) Angelique Kerber (GER) d. Dominika Cibulkova (SVK) 76(5) 75
(6) Caroline Wozniacki (DEN) d. (LL) Julia Goerges (GER) 36 62 64
Carla Suárez Navarro (ESP) d. (Q) Paula Ormaechea (ARG) 36 76(5) 62
Kaia Kanepi (EST) d. (Q) Victoria Duval (USA) 61 63|
Lucie Safarova (CZE) d. Francesca Schiavone (ITA) 64 64
(Q) Bethanie Mattek-Sands (USA) d. Eugenie Bouchard (CAN) 64 63
(Q) Christina McHale (USA) d. Alizé Cornet (FRA) 67(4) 62 75
(Q) Lauren Davis (USA) d. (WC) Jarmila Gajdosova (AUS) 64 76(8)
(Q) Tsvetana Pironkova (BUL) d. Sorana Cirstea (ROU) 64 61
(LL) Varvara Lepchenko (USA) d. Svetlana Kuznetsova (RUS) 63 36 75

Doubles - First Round
(1) Errani/Vinci (ITA/ITA) d. Groenefeld/Lucic-Baroni (GER/CRO) 75 62
(2) Peschke/Srebotnik (CZE/SLO) d. Date-Krumm/Rosolska (JPN/POL) 75 64
(WC) Gajdosova/Tomljanovic (AUS/CRO) d. (3) Black/Mirza (ZIM/IND) 63 62
Chan/Huber (TPE/USA) d. Lepchenko/Voskoboeva (USA/KAZ) 63 64
Hantuchova/Parra Santonja (SVK/ESP) d. Jurak/Moulton-Levy (CRO/USA) 26 76(6) 101 (Match TB)

Babos/Safarova (HUN/CZE) d. (WC) Halep/Olaru (ROU/ROU) 75 62

Order Of Play - Tuesday, January 7, 2014
Ken Rosewall Arena (from 12.00hrs)
1. Agnieszka Radwanska vs. Bethanie Mattek-Sands
2. Christina McHale vs. Petra Kvitova
3. ATP: Mayer vs. Matosevic
4. ATP: Granollers vs. Tomic (NB 17.30hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. ATP: Struff vs. Cilic
2. ATP: Stepanek vs. Groth
3. Caroline Wozniacki vs. Lucie Safarova (NB 16.00hrs)
4. Lauren Davis vs. Sara Errani
5. Goerges/Zahlavova Strycova vs. Medina Garrigues/Shvedova (after suitable rest)

Court 6 (from 11.00hrs)
1. Kaia Kanepi vs. Angelique Kerber
2. ATP: Bryan/Bryan vs. Kubot/Lindstedt (NB 13.00hrs)
3. Ekaterina Makarova vs. Carla Suárez Navarro
4. ATP: Duckworth/Groth vs. Ebden/Guccione

Court 5 (from 11.00hrs)
1. ATP: Andújar/Marrero vs. Huey/Inglot
2. Ajla Tomljanovic vs. Madison Keys (NB 12.30hrs)
3. ATP: Querrey vs. Pospisil
4. ATP: Roger-Vasselin vs. Dolgopolov

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Mahut vs. Harrison
2. ATP: Kavcic vs. Nieminen
3. ATP: Janowicz/Mirnyi vs. Rosol/Sousa

Court 8 (from 11.00hrs)
1. ATP: Bopanna/Qureshi vs. Rojer/Tecau
2. ATP: Berlocq vs. Stakhovsky
3. Varvara Lepchenko vs. Tsvetana Pironkova
4. Kops-Jones/Spears vs. Hantuchova/Parra Santonja


Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com