Tennis News
The Official Tennis Newswire



Fed Cup Tuesday Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

The ITF has announced the latest results from Europe/Africa Zone Group I and Asia/Oceania Zone Group II.

Five Zone Group events are taking place this week: EEurope/Africa Zone Group I in Budapest, Hungary (4-9 February); Americas Zone Group I in Lambare, Paraguay (5-8 February); Asia/Oceania Zone Groups I and II in Astana, Kazakhstan (4-8 February); and Europe/Africa Zone Group III in Tallinn, Estonia (5-8 February).

All nations contesting the Zone Group I events will be bidding to qualify for the Fed Cup World Group II play-offs on 19-20 April, with two teams qualifying from the Europe/Africa Zone, and one team from both the Americas and Asia/Oceania Zones.

The 2014 Fed Cup by BNP Paribas World Group and World Group II first round ties are taking place on 8-9 February.

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I/span>

 

Venue: Syma Event and Congress Centre, Budapest, Hungary (hard indoor)

 

Pool A

 

Belgium defeated Luxembourg 3-0

 

Alison Van Uytvanck (BEL) d. Claudine Schaul (LUX) 61 67(5) 61

Yanina Wickmayer (BEL) d. Anne Kremer (LUX) 64 64

An-Sophie Mestach/Yanina Wickmayer (BEL) d. Anne Kremer/Claudine Schaul (LUX) 62 62

 

Netherlands defeated Croatia 3-0

 

Richel Hogenkamp (NED) d. Petra Martic (CRO) 46 75 75

Kiki Bertens (NED) d. Donna Vekic (CRO) 62 64

Kiki Bertens/Michaella Krajicek (NED) d. Darija Jurak/Petra Martic (CRO) 75 62

 

Pool D

 

Belarus defeated Turkey 3-0

 

Aliaksandra Sasnovich (BLR) d. Pemra Ozgen (TUR) 64 63

Olga Govortsova (BLR) d. Cagla Buyukakcay (TUR) 75 36 76(6)

Ilona Kremen/Iryna Shymanovich (BLR) d. Cagla Buyukakcay/Pemra Ozgen (TUR) 75 61

 

Portugal defeated Bulgaria 2-1

 

Maria Joao Koehler (POR) d. Isabella Shinikova (BUL) 36 61 64

Michelle Larcher de Brito (POR) d. Elitsa Kostova (BUL) 46 62 76(3)

Isabella Shinikova/Viktoriya Tomova (BUL) d. Barbara Luz/Ines Murta (POR) 62 75

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II

 

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard indoor)

 

Pool A

 

Malaysia defeated Vietnam 2-1

 

Hao Thi Tam Tran (VIE) d. Aslina Chua An Ping (MAS) 63 75

Alyssa Boey (MAS) d. Khanh Phi Huynh (VIE) 63 62

Alyssa Boey/Aslina Chua An Ping (MAS) d. Khanh Phi Huynh/Hao Thi Tam Tran (VIE) 63 75

 

Pool B

 

Philippines defeated Singapore 3-0

 

Anna Clarice Patrimonio (PHI) d. Geraldine Ang (SIN) 63 60

Marian Jade Capadocia (PHI) d. Rheeya Doshi (SIN) 64 61

Marian Jade Capadocia/Anna Clarice Patrimonio (PHI) d. Geraldine Ang/Rheeya Doshi (SIN) 61 61

 

Pool C

 

Turkmenistan defeated Iraq 2-1

 

Jahana Bayramova (TKM) d. Halla Alajeely (IRQ) 60 76(1)

Anastasiya Prenko (TKM) d. Ghada Alajeely (IRQ) 61 60

Ghada Alajeely/Halla Alajeely (IRQ) d. Jahana Bayramova/Guljahan Kadyrova (TKM) 62 62

 

Pool D

 

India defeated Iran 3-0

 

Rishika Sunkara (IND) d. Ghazaleh Torkaman (IRI) 60 60

Prarthana G. Thombare (IND) d. Sahar Amini Hajibashi (IRI) 76(3) 60

Ankita Raina/Rishika Sunkara (IND) d. Sadaf Sadeghvaziri/Ghazal Pakbaten (IRI) 60 61

 

New Zealand defeated Pakistan 3-0

 

Dianne Hollands (NZL) d. Ushna Suhail (PAK) 61 60

Marina Erakovic (NZL) d. Sara Mansoor (PAK) 60 61

Abigail Guthrie/Emma Hayman (NZL) d. Maheen Dada/Rida Khalid (PAK) 60 61

 


Copyright 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. a style="text-decoration: underline" href="http://www.dailytennis.com">www.dailytennis.com