Tennis News
The Official Tennis Newswire



Draws announced for Fed Cup World Group and World Group II ties
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

The ITF has announced the official draws for the 2014 Fed Cup by BNP Paribas World Group and World Group II first round ties taking place on 8-9 February.

Additionally, five Zone Group events are currently taking place this week: Europe/Africa Zone Group I in Budapest, Hungary (4-9 February); Americas Zone Group I in Lambare, Paraguay (5-8 February); Asia/Oceania Zone Groups I and II in Astana, Kazakhstan (5-8 February); and Europe/Africa Zone Group III in Tallinn, Estonia (5-8 February).

All nations contesting the Zone Group I events will be bidding to qualify for the Fed Cup World Group II play-offs on 19-20 April, with two teams qualifying from the Europe/Africa Zone, and one team from both the Americas and Asia/Oceania Zones.

Live scoring for the World Group and World Group II first round ties will be available on the official Fed Cup website throughout the weekend. In addition, the English and Spanish websites will feature a live blog, reports, photographs, audio interviews, podcasts and live streaming. There will also be a social media hub where fans can interact on www.fedcup.com/showyourcolours.

 

Follow all the action on www.fedcup.com, www.twitter.com/fedcup, www.facebook.com/FedCup, and www.fedcup.tv.

  

WORLD GROUP FIRST ROUND

 

USA v ITALY

Venue: Public Auditorium, Cleveland, OH (hard indoors)


Christina McHale (USA) v Karin Knapp (ITA)

Madison Keys (USA) v Camila Giorgi (ITA)

Madison Keys (USA) v Karin Knapp (ITA)

Christina McHale (USA) v Camila Giorgi (ITA)

Lauren Davis/Alison Riske (USA) v Nastassja Burnett/Alice Matteucci (ITA)

 

SPAIN v CZECH REPUBLIC

Venue: Centro de Tenis Blas Infante, Seville (clay outdoors)

 

Carla Suarez Navarro (ESP) v Barbora Zahlavova Strycova (CZE)

Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) v Klara Zakopalova (CZE)

Carla Suarez Navarro (ESP) v Klara Zakopalova (CZE)

Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) v Barbora Zahlavova Strycova (CZE)

Lara Arruabarrena/Silvia Soler-Espinosa (ESP) v Andrea Hlavackova/Lucie Safarova (CZE)

 

SLOVAK REPUBLIC v GERMANY

Venue: Aegon Arena, National Tennis Centre, Bratislava (hard indoors)

 

Dominika Cibulkova (SVK) v Andrea Petkovic (GER)

Daniela Hantuchova (SVK) v Angelique Kerber (GER)

Dominika Cibulkova (SVK) v Angelique Kerber (GER)

Daniela Hantuchova (SVK) v Andrea Petkovic (GER)

Daniela Hantuchova/Magdalena Rybarikova (SVK) v Julia Goerges/Anna-Lena Groenfeld (GER)

 

AUSTRALIA v RUSSIA

Venue: Domain Tennis Centre, Hobart (hard outdoors)

 

Casey Dellacqua (AUS) v Irina Khromacheva (RUS)

Samantha Stosur (AUS) v Veronika Kudermetova (RUS)

Samantha Stosur (AUS) v Irina Khromacheva (RUS)

Casey Dellacqua (AUS) v Veronika Kudermetova (RUS)

Ashleigh Barty/Casey Dellacqua (AUS) v Victoria Kan/Valeria Solovyeva (RUS)

 

 

WORLD GROUP II FIRST ROUND

 

CANADA v SERBIA

Venue: Complexe Sportif Claude Robillard, Montreal (hard indoors)

 

Aleksandra Wozniak (CAN) v Vesna Dolonc (SRB)

Eugenie Bouchard (CAN) v Jovana Jaksic (SRB)

Eugenie Bouchard (CAN) v Vesna Dolonc (SRB)

Aleksandra Wozniak (CAN) v Jovana Jaksic (SRB)

Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman (CAN) v Aleksandra Krunic/Nina Stojanovic (SRB)

 

SWEDEN v POLAND

Venue: Borashallen, Boras (hard indoors)

 

Johanna Larsson (SWE) v Katarzyna Piter (POL)

Sofia Arvidsson (SWE) v Agnieszka Radwanska (POL)

Johanna Larsson (SWE) v Agnieszka Radwanska (POL)

Sofia Arvidsson (SWE) v Katarzyna Piter (POL)

Hilda Melander/Rebecca Peterson (SWE) v Paula Kania/Alicja Rosolska (POL)

 

FRANCE v SWITZERLAND

Venue: Stade de Coubertin, Paris (hard indoors)

 

Virginie Razzano (FRA) v Stefanie Voegele (SUI)

Alize Cornet (FRA) v Belinda Bencic (SUI)

Alize Cornet (FRA) v Stefanie Voegele (SUI)

Virginie Razzano (FRA) v Belinda Bencic (SUI)

Caroline Garcia/Kristina Mladenovic (FRA) v Timea Bacsinszky/Viktorija Golubic (SUI)

 

ARGENTINA v JAPAN

Venue: Pilara Tennis Club, Buenos Aires (clay outdoors)

 

Maria Irigoyen (ARG) v Kurumi Nara (JPN)

Paula Ormaechea (ARG) v Misaki Doi (JPN)

Paula Ormaechea (ARG) v Kurumi Nara (JPN)

Maria Irigoyen (ARG) v Misaki Doi (JPN)

Maria Irigoyen/Paula Ormachea (ARG) v Shuko Aoyama/Risa Ozaki (JPN)

 

 

Copyright 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. style="text-decoration: underline" href="http://www.dailytennis.com">www.dailytennis.com