Tennis News
The Official Tennis Newswire



BNP Paribas Open Saturday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

BNP PARIBAS OPEN
Indian Wells, CA, USA
March 5-March 16, 2014
$5,946,740/Premier
Hard/Outdoors

 

Results - Saturday, March 8, 2013
Singles - Second Round
(1) Li Na (CHN) d. Zheng Jie (CHN) 61 75
(4) Maria Sharapova (RUS) d. Julia Goerges (GER) 61 64
María-Teresa Torró-Flor (ESP) d. (5) Angelique Kerber (GER) 26 76(5) 64
(8) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 61 63
(11) Ana Ivanovic (SRB) d. Elina Svitolina (UKR) 46 75 76(1)
(12) Dominika Cibulkova (SVK) d. (WC) Donna Vekic (CRO) 63 62
Aleksandra Wozniak (CAN) d. (15) Sabine Lisicki (GER) 75 16 76(5)
(16) Samantha Stosur (AUS) d. Francesca Schiavone (ITA) 62 63
(17) Sloane Stephens (USA) d. Ajla Tomljanovic (CRO) 64 60
(20) Flavia Pennetta (ITA) d. (WC) Taylor Townsend (USA) 63 67(4) 63
(21) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Caroline Garcia (FRA) 64 75
(23) Ekaterina Makarova (RUS) d. Monica Niculescu (ROU) 57 76(3) 63 (saved 1mp)
(Q) Camila Giorgi (ITA) d. (25) Sorana Cirstea (ROU) 76(3) 63
(27) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 63 63
Karolina Pliskova (CZE) d. (28) Klara Zakopalova (CZE) 75 62
Alisa Kleybanova (RUS) d. (32) Garbiñe Muguruza (ESP) 63 62

 

Doubles - Second Round
(5) Black/Mirza (ZIM/IND) d. Kops-Jones/Spears (USA/USA) 63 64
(7) Barty/Dellacqua (AUS/AUS) d. Hantuchova/Parra Santonja (SVK/ESP) 61 63

 

Order Of Play - Sunday, March 9, 2014
Stadium 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Bautista Agut vs. Berdych
2. Yaroslava Shvedova vs. Caroline Wozniacki
3. ATP: del Potro vs. López
4. ATP: Benneteau vs. Tsonga
5. ATP: Hanescu vs. Djokovic (NB 19.00hrs)
6. Jelena Jankovic vs. Magdalena Rybarikova (NB 20.30hrs)

 

Stadium 2 (from 11.00hrs)
1. Simona Halep vs. Lucie Safarova
2. ATP: Davydenko vs. Isner
3. ATP: Gasquet vs. Gabashvili
4. Annika Beck vs. Agnieszka Radwanska
5. ATP: Dimitrov vs. Haase (NB 17.00hrs)
6. ATP: Isner/Querrey vs. Chardy/Simon

 

Stadium 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Lorenzi vs. Cilic
2. ATP: Kohlschreiber vs. Lu
3. Eugenie Bouchard vs. Sara Errani
4. ATP: Sousa vs. Gulbis
5. ATP: Zeballos vs. Verdasco

 

Stadium 4 (from 11.00hrs)
1. Carla Suárez Navarro vs. Alizé Cornet
2. Roberta Vinci vs. Casey Dellacqua (NB 12.30hrs)
3. Varvara Lepchenko vs. Lauren Davis
4. ATP: Mayer vs. Nieminen
5. ATP: López/Robredo vs. Kubot/Lindstedt

 

Stadium 5 (from 11.00hrs)
1. ATP: Rojer/Tecau vs. Fleming/Hutchins
2. ATP: Marray/Murray vs. Peya/Soares
3. ATP: Simon vs. Thiem
4. Kuznetsova/Stosur vs. Medina Garrigues/Shvedova (after suitable rest)
5. ATP: Janowicz/Kohlschreiber vs. Paes/Stepanek

 

Stadium 6 (from 12.00hrs)
1. ATP: Kukushkin vs. Pospisil
2. Hsieh/Peng vs. Kleybanova/Pavlyuchenkova
3. Mladenovic/Pennetta vs. Date-Krumm/Zahlavova Strycova

 

Stadium 9 (from 12.00hrs)
1. ATP: Dodig vs. González
2. ATP: Robredo vs. Matosevic
3. Goerges/Groenefeld vs. Makarova/Vesnina



Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com