Tennis News
The Official Tennis Newswire



Sony Open Tennis Wednesday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

SONY OPEN TENNIS
Miami, USA
March 18-March 29, 2014
$5,427,105/Premier
Hard/Outdoors

Results - Wednesday, March 19, 2013
Singles - First Round
Andrea Petkovic (GER) d. María-Teresa Torró-Flor (ESP) 63 64
Madison Keys (USA) d. (WC) Anett Kontaveit (EST) 63 62
Yvonne Meusburger (AUT) d. Lourdes Domínguez Lino (ESP) 63 60
Peng Shuai (CHN) d. Karolina Pliskova (CZE) 75 60
Alison Riske (USA) d. (Q) Nadiya Kichenok (UKR) 16 75 62
Lauren Davis (USA) d. Zhang Shuai (CHN) 62 63
Christina McHale (USA) d. Zheng Jie (CHN) 64 62
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Monica Niculescu (ROU) 63 64
Ajla Tomljanovic (CRO) d. Kristina Mladenovic (FRA) 76(4) 64
Vania King (USA) d. (Q) Estrella Cabeza Candela (ESP) 60 60
Paula Ormaechea (ARG) d. (Q) Katarzyna Piter (POL) 76(0) 61
(Q) Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Karin Knapp (ITA) 36 61 64
(Q) Virginie Razzano (FRA) d. (WC) Heather Watson (GBR) 64 60
(Q) Donna Vekic (CRO) d. (Q) Kimiko Date-Krumm (JPN) 76(2) 62
(Q) Olga Govortsova (BLR) d. (Q) Shahar Peer (ISR) 26 60 63
(Q) Coco Vandeweghe (USA) d. Marina Erakovic (NZL) 64 76(6)
(Q) Zarina Diyas (KAZ) d. Alexandra Cadantu (ROU) 64 36 62
(Q) Kiki Bertens (NED) d. (WC) Victoria Duval (USA) 76(5) 61
(WC) Nadia Petrova (RUS) d. Urszula Radwanska (POL) 75 16 64
(WC) Rebecca Peterson (SWE) d. Mona Barthel (GER) 64 42 ret. (GI illness)

Order Of Play - Thursday, March 20, 2014
Stadium (from 11.00hrs)
1. Peng Shuai vs. Angelique Kerber
2. ATP: Delbonis vs. Harrison
3. ATP: Haase vs. Hewitt
4. Serena Williams vs. Yaroslava Shvedova (NB 17.00hrs)
5. Maria Sharapova vs. Kurumi Nara (NB 19.30hrs)
6. ATP: Querrey vs. Stakhovsky (NB 21.00hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. ATP: Pella vs. Sock
2. ATP: Roger-Vasselin vs. Sijsling
3. Paula Ormaechea vs. Petra Kvitova
4. ATP: Berlocq vs. Young
5. ATP: Bautista Agut vs. Johnson (NB 17.00hrs)

Court 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Istomin vs. Mahut
2. Ana Ivanovic vs. Lauren Davis
3. ATP: Klahn vs. García-López
4. Sara Errani vs. Patricia Mayr-Achleitner
5. ATP: Carreño Busta vs. Sousa (NB 17.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. ATP: Bogomolov Jr. vs. Robert
2. Kiki Bertens vs. Samantha Stosur
3. Olga Govortsova vs. Flavia Pennetta
4. ATP: Begemann/Mayer vs. Marrero/Verdasco
5. ATP: Butorac/Klaasen vs. Paes/Stepanek

Court 6 (from 11.00hrs)
1. ATP: Bedene vs. Wang
2. ATP: Lu vs. Kukushkin
3. Vania King vs. Lucie Safarova

Court 7 (from 11.00hrs)
1. Sorona Cirstea vs. Tsvetana Pironkova
2. Svetlana Kuznetsova vs. Donna Vekic
3. ATP: Tomic vs. Nieminen
4. Kirsten Flipkens vs. Virginie Razzano

Court 8 (from 11.00hrs)
1. ATP: Gimeno-Traver vs. Khachanov
2. ATP: Lacko vs. de Schepper
3. Nadia Petrova vs. Sabine Lisicki
4. Anastasia Pavlyuchenkova vs. Coco Vandeweghe

Court 9 (from 11.00hrs)
1. Rebecca Peterson vs. Ekaterina Makarova
2. Kalashnikova/Kleybanova vs. Chuang/Scheepers
3. Caroline Garcia vs. Klara Zakopalova

Court 10 (from 12.00hrs)
1. Barty/Dellacqua vs. Kudryavtseva/Rodionova
2. Hradecka/Krajicek vs. Goerges/Groenefeld
3. Chan/Chan vs. Black/Mirza (NB 17.00hrs)

 

Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com