Tennis News
The Official Tennis Newswire



Portugal Open Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

PORTUGAL OPEN
Oeiras, Portugal
April 28-May 3, 2014
$250,000/International
Clay/Outdoors

Results - Monday, April 28, 2014
Singles - First Round
(6) Lucie Safarova (CZE) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 46 60 60
Bojana Jovanovski (SRB) d. Monica Puig (PUR) 64 46 64
Yanina Wickmayer (BEL) d. Urszula Radwanska (POL) 64 75
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Karin Knapp (ITA) 62 64
(WC) Ons Jabeur (TUN) d. (WC) Maria Joao Koehler (POR) 63 61

Doubles - First Round
(3) Huber/Raymond (USA/USA) d. (WC) Lopes/Luz (RUS/POR) 61 62
Klemenschits/Klepac (AUT/SLO) d. (4) Husarova/Zahlavova Strycova (SVK/CZE) 36 64 108 (Match TB)
Hrdinova/Solovyeva (CZE/RUS) d. Dabrowski/Rosolska (CAN/POL) 62 67(3) 106 (Match TB)

Singles Qualifying - Final Round
(3) Kristina Mladenovic (FRA) d. (6) Sílvia Soler-Espinosa (ESP) 62 75
(8) Irina-Camelia Begu (ROU) d. Kiki Bertens (NED) 06 64 62
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 64 36 60
Timea Bacsinszky (SUI) d. Alizé Lim (FRA) 62 64

Order of Play - Tuesday, April 29, 2014
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Eugenie Bouchard
2. ATP: Tursunov vs. Machado (NB 14.00hrs)
3. ATP: Mayer vs. Sousa (NB 16.00hrs)
4. ATP: Gabashvili vs. Kubot

Centralito (from 11.00hrs)
1. Alexandra Cadantu vs. Roberta Vinci
2. Samantha Stosur vs. Timea Bacsinszky
3. ATP: Montañés vs. Giraldo
4. Carla Suárez Navarro vs. Alla Kudryavtseva

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Yvonne Meusburger vs. Kaia Kanepi
2. Svetlana Kuznetsova vs. Zhang Shuai
3. ATP: Nedovyesov vs. Cuevas
4. Elena Vesnina vs. Kristina Mladenovic

Court 2 (from 11.00hrs)
1. ATP: Berlocq vs. Daniel
2. ATP: González vs. Gimeno-Traver
3. Barbora Zahlavova Strycova vs. Romina Oprandi
4. Black/Mirza vs. Begu/Irigoyen (NB 16.00hrs; after suitable rest)

Court 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Devvarman vs. Ebden
2. Stefanie Voegele vs. Polona Hercog
3. María-Teresa Torró-Flor vs. Peng Shuai
4. Jurak/Moulton-Levy vs. Medina Garrigues/Parra Santonja

Court 4 (from 11.00hrs)
1. Barrois/Fichman vs. Buryachok/Diatchenko
2. Kurumi Nara vs. Irina-Camelia Begu
3. ATP: Hanescu vs. Albot
4. Jans-Ignacik/Zanevska vs. Govortsova/Kalashnikova (NB 16.00hrs)


Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com