Tennis News
The Official Tennis Newswire



Internazionali BNL d'Italia Wednesday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

INTERNAZIONALI BNL D'ITALIA
Rome, Italy
May 12-18, 2014
€2,120,000/Premier
Red Clay/Outdoors

Results - Wednesday, May 14, 2014
Singles - Third Round
(13) Carla Suárez Navarro (ESP) d. (4) Simona Halep (ROU) w/o (left abdominal injury)

Singles - Second Round
(1) Serena Williams (USA) d. Andrea Petkovic (GER) 62 62
(3) Agnieszka Radwanska (POL) d. (LL) Paula Ormaechea (ARG) 63 62
(4) Simona Halep (ROU) d. Madison Keys (USA) 57 60 61
(6) Jelena Jankovic (SRB) d. Svetlana Kuznetsova (RUS) 62 40 ret. (left hip injury)
(8) Maria Sharapova (RUS) d. (Q) Monica Puig (PUR) 63 75
(10) Sara Errani (ITA) d. Ekaterina Makarova (RUS) 62 63
(11) Ana Ivanovic (SRB) d. Alizé Cornet (FRA) 76(1) 75
(12) Flavia Pennetta (ITA) d. (Q) Belinda Bencic (SUI) 62 26 63
(13) Carla Suárez Navarro (ESP) d. Venus Williams (USA) 64 62
Varvara Lepchenko (USA) d. (16) Sloane Stephens (USA) 62 62
Samantha Stosur (AUS) d. Elena Vesnina (RUS) 62 63
Francesca Schiavone (ITA) d. Garbiñe Muguruza (ESP) 36 61 76(5)
(Q) Christina McHale (USA) d. (WC) Camila Giorgi (ITA) 16 63 61

Doubles - Second Round
(4) Peschke/Srebotnik (CZE/SLO) d. Dushevina/Zheng (RUS/CHN) 62 63
(5) Black/Mirza (ZIM/IND) d. Hantuchova/Lucic-Baroni (SVK/CRO) 63 64

Doubles - First Round
Dellacqua/Jans-Ignacik (AUS/POL) d. Piter/Scheepers (POL/RSA) 46 75 102 (Match TB)

Order Of Play - Thursday, May 15, 2014
Centrale (from 12.00hrs)
1. ATP: Wawrinka vs. Haas
2. Ana Ivanovic vs. Maria Sharapova (NB 14.00hrs)
3. ATP: Nadal vs. Youzhny (NB 16.00hrs)
4. Serena Williams vs. Varvara Lepchenko (NB 19.30hrs)
5. ATP: Kohlschreiber vs. Djokovic (NB 21.00hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. Samantha Stosur vs. Li Na
2. ATP: Raonic vs. Tsonga (NB 12.00hrs)
3. ATP: Melzer vs. Murray
4. Jelena Jankovic vs. Flavia Pennetta (NB 16.00hrs)
5. ATP: Ferrer vs. Gulbis (NB 19.00hrs)

Pietrangeli (from 11.00hrs)
1. Petra Cetkovska vs. Sara Errani
2. Francesca Schiavone vs. Agnieszka Radwanska
3. ATP: Dodig vs. Chardy
4. ATP: Dimitrov vs. Berdych
5. Mladenovic/Pennetta vs. Erakovic/Parra Santonja (after suitable rest)

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Goerges/Groenefeld vs. Huber/Raymond
2. ATP: Bryan/Bryan vs. Bopanna/Qureshi
3. Jurak/Moulton-Levy vs. Errani/Vinci (after suitable rest)
4. ATP: Haas/Stepanek vs. Kubot/Lindstedt (after suitable rest)

Court 2 (from 12.00hrs)
1. Hsieh/Peng vs. Medina Garrigues/Shvedova
2. ATP: Huey/Inglot vs. Haase/López
3. Dellacqua/Jans-Ignacik vs. Niculescu/Zhang (after suitable rest)

Court 4 (from 14.00hrs)
1. Christina McHale vs. Zhang Shuai
2. ATP: Marrero/Verdasco vs. Nestor/Zimonjic (NB 16.00hrs)



Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com