Tennis News
The Official Tennis Newswire



Collector Swedish Open Monday Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

COLLECTOR SWEDISH OPEN - BASTAD, SWE
$250,000.00
14 - 20 JULY 2014

RESULTS - JULY 14, 2014
Women's
Singles - First Round

G Min (USA) d [2] A Pavlyuchenkova (RUS) 60 64
J Cepelova (SVK) d [WC] R Peterson (SWE) 64 64
C Scheepers (RSA) d M Duque-Marino (COL) 63 64
L Arruabarrena (ESP) d I Begu (ROU) 61 42 ret. (right thigh injury)

Women's
Qualifying Singles - Second Round

Qualifying - T Martincova (CZE) d A Rus (NED) 61 62
Qualifying - L Siegemund (GER) d A Lim (FRA) 60 62
Qualifying - R Hogenkamp (NED) d G Barbieri (ITA) 16 63 64
Qualifying - A Kontaveit (EST) d E Birnerova (CZE) 64 26 61
Qualifying - Y Putintseva (KAZ) d K Bondarenko (UKR) 64 26 60
Qualifying - G Dabrowski (CAN) d [WC] S Celik (SWE) 46 75 61

First Round

Qualifying - A Rus (NED) d [WC] F Ostlund (SWE) 64 63
Qualifying - A Lim (FRA) d U Eikeri (NOR) 36 75 75
Qualifying - R Hogenkamp (NED) d M Camerin (ITA) 61 46 64
Qualifying - K Bondarenko (UKR) d S Vogt (LIE) 75 64
Qualifying - G Dabrowski (CAN) d M Irigoyen (ARG) 64 64
Qualifying - T Martincova (CZE) d I Falconi (USA) 57 62 20 Retired
Qualifying - G Barbieri (ITA) d D Seguel (CHI) 63 60
Qualifying - E Birnerova (CZE) d I de Vroome (NED) 75 36 63
Qualifying - Y Putintseva (KAZ) d L Thorpe (FRA) 26 63 60

ORDER OF PLAY - TUESDAY, JULY 15, 2014
CENTER start 11:00 am
D Pfizenmaier (GER) vs [8] P Hercog (SLO)
J Larsson (SWE) vs K Kanepi (EST)
[1] [WC] A Cornet (FRA) vs [Q] A Kontaveit (EST)
After suitbale rest - [WC] J Larsson (SWE) / R Peterson (SWE) vs [WC] S Arvidsson (SWE) / H Melander (SWE)

COURT 1 start 11:00 am
K Piter (POL) vs [6] A Beck (GER)
[4] Y Shvedova (KAZ) vs [Q] L Siegemund (GER)
After suitable rest - [1] J Goerges (GER) / K Piter (POL) vs D Marcinkevica (LAT) / A Rus (NED)
[5] A Schmiedlova (SVK) vs [Q] R Hogenkamp (NED)

COURT 2 start 11:00 am
[3] L Arruabarrena (ESP) / S Soler-Espinosa (ESP) vs M Barthel (GER) / J Windley (GBR)
A Panova (RUS) vs A Cadantu (ROU)
[PR] K Bondarenko (UKR) / N Melichar (USA) vs A Klepac (SLO) / M Torro-Flor (ESP)
A Beck (GER) / M Irigoyen (ARG) vs [2] G Dabrowski (CAN) / A Rosolska (POL)

COURT 3 start 11:00 am
J Rae (GBR) / A Smith (GBR) vs T Bua (ARG) / D Seguel (CHI)
A Fomina (UKR) / C Shakovets (GER) vs [PR] A Amanmuradova (UZB) / S Vogt (LIE)


Copyright 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com