Tennis News
The Official Tennis Newswire



ITF World Junior Tennis Finals Wednesday Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

ITF WORLD JUNIOR TENNIS FINALS, PROSTEJOV, CZECH REPUBLIC
RESULTS – 6 AUGUST
 
Wednesday results from the 2014 ITF World Junior Tennis Finals taking place in Prostejov, Czech Republic on 4-9 August. Sixteen boys and 16 girls teams are taking part in the finals of the ITF’s world junior team competition for players aged 14-and-under. A total of 172 teams from 90 countries have taken part in this year’s event.
 
For the latest news and results, please visit the ITF juniors website: www.itftennis.com/juniors
 
Results
 
Girls Group A
 
(6) Russia defeated (1) USA 3-0
Olesya Pervushina (RUS) d. Rachel Lim (USA) 61 63
Anastasia Potapova (RUS) d. Claire Liu (USA) 64 36 60
Tatiana Makarova/Olesya Pervushina (RUS) d. Elysia Bolton/Claire Liu (USA) 64 64
 
Spain defeated India 3-0
Marta del Pino (ESP) d. Shivani Ingle (IND) 06 61 63
Carlota Molina Megias (ESP) d. Sathwika Sama (IND) 62 64
Marta del Pino/Laura Lopez Giese (ESP) d. Aarja Chakraborty/Sathwika Sama (IND) 64 61
 
Girls Group B
 
(3) Chinese Taipei defeated (8) Colombia 2-1
Pei-Hsuan Chen (TPE) d. Maria Camila Osorio (COL) 46 63 62
Emiliana Arango (COL) d. I-Hsuan Cho (TPE) 63 76(1)
Pei-Hsuan Chen/I-Hsuan Cho (TPE) d. Emiliana Arango/Maria Camila Osorio (COL) 75 57 62
 
Romania defeated Morocco 3-0
Mihaela Lorena Marculescu (ROU) d. Hiba el Khalifi (MAR) 62 61
Selma Stefania Cadar (ROU) d. Diae el Jardi (MAR) 62 61
Selma Stefania Cadar/Andreea Prisacariu (ROU) d. Diae el Jardi/Hiba el Khalifi (MAR) 60 63
 
 
Girls Group C
 
(4) Australia defeated Czech Republic 2-1
Baijing Lin (AUS) d. Karolina Berankova (CZE) 63 62
Destanee Aiava (AUS) d. Lucia Kankova (CZE) 62 36 60
Lucia Kankova/Anna Kynclova (CZE) d. Destanee Aiava/Gabriela Ruffels (AUS) 76(5) 46 64
 
(8) Poland defeated Peru 3-0
Iga Swiatek (POL) d. Almudena Boza (PER) 61 62
Anna Hertel (POL) d. Anastasia Iamachkine (PER) 76(5) 36 64
Iga Swiatek/Wiktoria Rutkowska (POL) d. Almudena Boza/Maricielo Sicha (PER) 61 60
 
Girls Group D
 
(2) Ukraine defeated (5) Canada 2-1
Katarina Zavatska (UKR) d. Brindtha Ramasamy (CAN) 76(1) 64
Dayana Yastremska (UKR) d. Bianca Andreescu (CAN) 63 61
Bianca Andreescu/Maria Tanasescu (CAN) d. Yelyzaveta Domukhovska/Dayana Yastremska (UKR) 63 63
 
China defeated Egypt 2-1
Xiyu Wang (CHN) d. Dalia Sherif (EGY) 61 60
Dalila Said (EGY) d. Qian Hui Tang (CHN) 62 26 64
Mei Qi Guo/Qian Hui Tang (CHN) d. Dalila Said/Hala Khaled (EGY) 63 60
 
Boys Group A
 
(1) Germany defeated (7) Argentina 2-1
Nicola Kuhn (GER) d. Santiago Franze (ARG) 60 61
Sebastian Baez (ARG) d. Rudolf Molleker (GER) 63 76(6)
Nicola Kuhn/Rudolf Molleker (GER) d. Sebastian Baez/Thiago Agustin Tirante (ARG) 63 63
 
Thailand defeated Morocco 2-1
Yassir Kilani (MAR) d. Tanawat Kitivachira (THA) 64 61
Tonkla Mulada (THA) d. Soufiane el Mesbahi (MAR) 62 61
Tanawat Kitivachira/Tonkla Mulada (THA) d. Soufiane el Mesbahi/Yassir Kilani (MAR) 76(1) 16 64
 
Boys Group B
 
(3) USA defeated Spain 3-0
Keenan Mayo (USA) d. Rafael Izquierdo Luque (ESP) 62 61
Roscoe Bellamy (USA) d. Alejandro Vedri-Castellano Asensi (ESP) 62 62
Roscoe Bellamy/Keenan Mayo (USA) d. Rafael Izquierdo Luque/Alejandro Vedri-Castellano Asensi (ESP) 63 36 63
 
(6) Brazil defeated New Zealand 3-0
Joao Reis (BRA) d. Macsen Sisam (NZL) 62 61
Thiago Wild (BRA) d. Finn Reynolds (NZL) 63 61
Igor Gimenez/Joao Reis (BRA) d. Macsen Sisam/Chris Zhang (NZL) 60 62
 
Boys Group C
 
(4) Russia defeated (8) Korea, Republic 2-1
Nikolay Vylegzhanin (RUS) d. Seonyong Han (KOR) 60 61
Uisung Park (KOR) d. Alen Avidzba (RUS) 06 64 62
Alen Avidzba/Alexey Zakharov (RUS) d. Seonyong Han/Yeongseok Jeong (KOR) 60 61
 
Colombia defeated Portugal 2-1
Tomas Soares (POR) d. Juan Castellanos (COL) 62 76(5)
Nicolas Mejia (COL) d. Daniel Rodgrigues (POR) 61 61
Nicolas Mejia/Juan Sanchez (COL) d. Daniel Rodrigues/Tomas Soares (POR) 63 64
 
Boys Group D
 
(2) Canada defeated Czech Republic 2-1
Felix Auger-Aliassime (CAN) d. Evzen Holis (CZE) 63 63
Tomas Jirousek (CZE) d. Nicaise Muamba (CAN) 63 63
Felix Auger-Aliassime/Nicaise Muamba (CAN) d. Tomas Jirousek/Evzen Holis (CZE) 62 60
 
Poland defeated (5) Chinese Taipei 2-1
Tomasz Dudek (POL) d. Yu-Hsiang Su (TPE) 61 75
Daniel Michalski (POL) d. Chen-Jui Ho (TPE) 63 62
Chen-Jui Ho/Hua-Chen Yu (TPE) d. Tomasz Dudek/Daniel Michalski (POL) 61 60



Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. a style="text-decoration: underline" href="http://www.dailytennis.com">www.dailytennis.com