Tennis News
The Official Tennis Newswire



China Open Sunday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 

 

 
 
 

 

 

© 2012 Daily Tennis News Wire -
CHINA OPEN
Beijing, China
September 29-October 7, 2012
$4,828,050/Premier
Hard/Outdoors

Results - Sunday, September 30, 2012
Singles - First Round
(Q) Camila Giorgi (ITA) d. (6) Sara Errani (ITA) 54 ret. (left thigh injury)
(7) Li Na (CHN) d. Francesca Schiavone (ITA) 62 63
(9) Marion Bartoli (FRA) d. (Q) Bojana Jovanovski (SRB) 63 63
Ekaterina Makarova (RUS) d. (13) Maria Kirilenko (RUS) 63 63
(Q) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. (15) Roberta Vinci (ITA) 67(4) 76(4) 62
Monica Niculescu (ROU) d. (16) Lucie Safarova (CZE) 62 60
Julia Goerges (GER) d. Vania King (USA) 67(9) 75 62
Jelena Jankovic (SRB) d. Andrea Petkovic (GER) 62 64
Peng Shuai (CHN) d. Yanina Wickmayer (BEL) 75 75
(Q) Laura Robson (GBR) d. (WC) Kimiko Date-Krumm (JPN) 64 64

(Q) Elena Vesnina (RUS) d. Mona Barthel (GER) 61 61
(Q) Ayumi Morita (JPN) d. (WC) María-Teresa Torró-Flor (ESP) 63 60

Doubles - First Round
(5) Llagostera Vives/Mirza (ESP/IND) d. Martic/Watson (CRO/GBR) 63 64
(6) Srebotnik/Zheng (SLO/CHN) d. Cibulkova/Husarova (SVK/SVK) 75 64
Hsieh/Medina Garrigues (TPE/ESP) d. Dellacqua/Jans-Ignacik (AUS/POL) 61 61
Chuang/Zhang (TPE/CHN) d. Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) 64 63
Dushevina/Rosolska (RUS/POL) d. Babos/Minella (HUN/LUX) 62 62

Order Of Play - Monday, October 1, 2012
National Tennis Stadium (from 12.30hrs)
1. ATP: Cilic vs. Copil
2. Victoria Azarenka vs. Alizé Cornet (NB 15.00hrs)
3. Simona Halep vs. Maria Sharapova
4. ATP: Verdasco vs. Querrey (NB 19.30hrs)
5. Peng Shuai vs. Yaroslava Shvedova


Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Lara Arruabarrena-Vecino vs. Zheng Jie

2. ATP: Zhang vs. Wu
3. ATP: García López  vs. Dolgopolov
4. Ana Ivanovic vs. Varvara Lepchenko (NB 19.30hrs)

Moon Court (from 12.30hrs)
1. Sabine Lisicki vs. Anabel Medina Garrigues
2. ATP: Mayer vs. Fognini
3. Petra Kvitova vs. Carla Suárez Navarro
4. Tang/Tian vs. Yan/S.Zheng

Court 1 (from 12.30hrs)
1. Polona Hercog vs. Anastasia Pavlyuchenkova
2. ATP: Matosevic vs. Berlocq
3. Chanelle Scheepers vs. Caroline Wozniacki
4. ATP: Baker vs. Anderson

Court 3 (from 12.30hrs)
1. Sofia Arvidsson vs. Sorana Cirstea
2. Elena Vesnina vs. Tamira Paszek
3. Tatishvili/Voskoboeva vs. Bacsinszky/Martínez Sánchez


Court 4 (from 15.00hrs)
1. Raymond/Stosur vs. Goerges/Zahlavova Strycova
2. Alternate vs. Dushevina/Rosolska
 



 

Copyright © 2012 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com