Tennis News
The Official Tennis Newswire



Sony Open Thursday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

SONY OPEN TENNIS
Miami, FL, USA
March 19-31, 2013
$5,185,625/Premier
Hard/Outdoors

Results - Wednesday, March 20, 2013

Singles - First Round
Urszula Radwanska (POL) d. Annika Beck (GER) 63 61
Laura Robson (GBR) d. Camila Giorgi (ITA) 62 46 63
Zheng Jie (CHN) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 75 64
Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Lourdes Domínguez Lino (ESP) 63 63
Francesca Schiavone (ITA) d. (Q) Jana Cepelova (SVK) 57 64 64
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (Q) Mallory Burdette (USA) 62 64
Christina McHale (USA) d. (WC) Anett Kontaveit (EST) 62 61
Simona Halep (ROU) d. Sabine Lisicki (GER) 62 36 75
Romina Oprandi (SUI) d. Arantxa Rus (NED) 64 36 63
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Alexandra Dulgheru (ROU) 57 64 76(3)
Olga Govortsova (BLR) d. (Q) Melinda Czink (HUN) 36 63 62
Jamie Hampton (USA) d. Monica Niculescu (ROU) 64 63
Daniela Hantuchova (SVK) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 62 64
(Q) Sílvia Soler-Espinosa (ESP) d. Pauline Parmentier (FRA) 60 67(2) 62
(Q) Stefanie Voegele (SUI) d. Petra Martic (CRO) 63 63
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 62 61
(Q) Donna Vekic (CRO) d. (Q) Yulia Putintseva (KAZ) 76(4) 60
(Q) Bethanie Mattek-Sands (USA) d. (WC) Monica Puig (PUR) 64 75
(WC) Garbiñe Muguruza (ESP) d. (Q) Katerina Siniakova (CZE) 62 36 64
(WC) Madison Keys (USA) d. (Q) Allie Kiick (USA) 60 60
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) d. (Q) Shahar Peer (ISR) 46 61 64
(WC) Victoria Duval (USA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 76(4) 64

Order Of Play - Thursday, March 21, 2013

Stadium (from 11.00hrs)
1. Agnieszka Radwanska vs. Hsieh Su-Wei
2. ATP: Gicquel vs. Tomic
3. Serena Williams vs. Flavia Pennetta
4. ATP: Nieminen vs. Nalbandian
5. Venus Williams vs. Kimiko Date-Krumm (NB 19.30hrs)
6. ATP: Bellucci vs. Harrison

Grandstand (from 11.00hrs)
1. Kiki Bertens vs. Li Na
2. Peng Shuai vs. Petra Kvitova
3. Caroline Wozniacki vs. Karolina Pliskova
4. Marion Bartoli vs. Andrea Petkovic
5. ATP: Isner/Querrey vs. Huey/Inglot (NB 17.00hrs)

Court 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Ginepri vs. Lu
2. Olga Govortsova vs. Sloane Stephens
3. Kristina Mladenovic vs. Dominika Cibulkova
4. ATP: Levine vs. Bolelli
5. Varvara Lepchenko vs. Irina-Camelia Begu (NB 17.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. ATP: Gimeno-Traver vs. Istomin
2. ATP: Williams vs. Giraldo
3. ATP: Andújar vs. Troicki
4. ATP: Kas/Kohlschreiber vs. Llodra/Paes
5. Lucie Safarova vs. Romina Oprandi

Court 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Copil vs. Rufin
2. ATP: Dancevic vs. Kubot
3. ATP: Pella vs. Berlocq
4. Goerges/Shvedova vs. Jurak/Marosi

Court 6 (from 11.00hrs)
1. Ajla Tomljanovic vs. Julia Goerges
2. Ayumi Morita vs. Yanina Wickmayer
3. Hantuchova/Medina Garrigues vs. Keys/Tomljanovic
4. Raymond/Robson vs. Kops-Jones/Spears

Court 7 (from 11.00hrs)
1. ATP: Ito vs. Rochus
2. ATP: Goffin vs. Haase
3. ATP: Dodig vs. Lacko
4. ATP: Becker vs. Bedene

Court 8 (from 11.00hrs)
1. ATP: Soeda vs. Falla
2. Kirsten Flipkens vs. Stefanie Voegele

3. Garbiñe Muguruza vs. Anastasia Pavlyuchenkova
4. Magdalena Rybarikova vs. Mona Barthel

Court 9 (from 11.00hrs)
1. ATP: Qureshi/Rojer vs. Janowicz/Mayer
2. ATP: Almagro/Marach vs. Cabal/González
3. Groenefeld/Martic vs. King/Niculescu
4. Babos/Minella vs. Dekmeijere/Govortsova
5. Hsieh/Peng vs. Lucic-Baroni/Zheng

Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com