Tennis News
The Official Tennis Newswire



Portugal Open Tuesday Womens Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

PORTUGAL OPEN
Oeiras, Portugal
April 29-May 4, 2013
$235,000/International
Red Clay/Outdoors

Results - Tuesday, April 30, 2013
Singles - First Round
Peng Shuai (CHN) d. (1) Marion Bartoli (FRA) 60 16 64
Urszula Radwanska (POL) d. (2/WC) Dominika Cibulkova (SVK) 26 64 64
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (Q) Shahar Peer (ISR) 64 64
(LL) Monica Puig (PUR) d. (8/WC) Julia Goerges (GER) 76(3) 62
Francesca Schiavone (ITA) d. Lourdes Domínguez Lino (ESP) 62 46 63
Kaia Kanepi (EST) d. Kristina Mladenovic (FRA) 64 63
Monica Niculescu (ROU) d. Tamira Paszek (AUT) 61 63
Romina Oprandi (SUI) d. Kiki Bertens (NED) 63 63
(Q) Galina Voskoboeva (KAZ) d. Sofia Arvidsson (SWE) 63 64
(Q) Estrella Cabeza Candela (ESP) d. (Q) Aravane Rezai (FRA) 57 61 63

Doubles - First Round
(1) Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. Black/Castano (ZIM/COL) 75 63
(4) Jurak/Marosi (CRO/HUN) d. King/Niculescu (USA/ROU) 26 75 1311 (Match TB)
Foretz Gacon/Hrdinova (FRA/CZE) d. Erakovic/Robson (NZL/GBR) 63 63
Paszek/Tatishvili (AUT/GEO) d. Moulton-Levy/Rosolska (USA/POL) 57 64 106 (Match TB)
Bratchikova/Lepchenko (RUS/USA) d. (WC) Araujo/Vale Costa (POR/POR) 62 62

Order Of Play - Wednesday, May 1, 2013
Centre Court (from 10.50hrs)
1. Sorana Cirstea vs. Kaia Kanepi
2. ATP: Ferrer vs. Roger-Vasselin (NB 13.50hrs)
3. ATP: Lorenzi vs. Fognini (NB 15.50hrs)
4. ATP: Carreno-Busta vs. Goffin

Centralito (from 11.00hrs)
1. Yanina Wickmayer vs. Carla Suárez Navarro
2. ATP: Hanescu vs. Paire
3. Monica Puig vs. Francesca Schiavone (NB 14.00hrs)
4. Ayumi Morita vs. Urszula Radwanska

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Peng Shuai vs. Romina Oprandi
2. Galina Voskoboeva vs. Svetlana Kuznetsova
3. Anastasia Pavlyuchenkova vs. Estrella Cabeza Candela (NB 14.00hrs)
4. ATP: Gil/Sousa vs. Murray/Peers

Court 2 (from 11.00hrs)
1. ATP: Silva/Tavares vs. Marrero/Melo
2. Monica Niculescu vs. Elena Vesnina (NB 13.00hrs)
3. ATP: Haase/Sijsling vs. González/Lipsky
4. Jurak/Marosi vs. Paszek/Tatishvili

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Kudryavtseva/Rodionova vs. Pereira/Savinykh
2. Kops-Jones/Spears vs. Foretz Gacon/Hrdinova (NB 14.00hrs)

Court 4 (from 11.00hrs)
1. Gavrilova/Luz vs. Chan/Mladenovic
2. ATP: Erlich/Inglot vs. Bopanna/Ram
3. ATP: Elgin/Istomin vs. Gimeno-Traver/Zeballos


Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com