Tennis News
The Official Tennis Newswire



Davis Cup Saturday Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

The ITF has announced the latest results for the 2014 Davis Cup by BNP Paribas World Group first round and Zone Group ties taking place on 31 January - 2 February. A total of 30 ties are taking place this week.

[NB The Asia/Oceania Zone Group I first round tie between China, P.R. and New Zealand was played on 27-29 January.]

Live scoring for the World Group first round ties will be available on the official Davis Cup website throughout the weekend. In addition, the English and Spanish websites will feature a live blog, reports, photographs, audio interviews, podcasts and live streaming. There will also be a social media hub where fans can interact on www.daviscup.com/showyourcolours.

Follow all the action on www.daviscup.com, www.copadavis.com, www.twitter.com/daviscup, www.facebook.com/DavisCupTennis and www.daviscup.tv.

 

WORLD GROUP FIRST ROUND

CZECH REPUBLIC leads NETHERLANDS 2-1

Venue: CEZ Arena, Ostrava, CZE (hard – indoor)

 

Robin Haase (NED) d. Radek Stepanek (CZE) 36 64 67(4) 62 61

Tomas Berdych (CZE) d. Igor Sijsling (NED) 63 63 60

Tomas Berdych/Radek Stepanek (CZE) d. Robin Haase/Jean-Julien Rojer (NED) 75 16 76(2) 76(4)

Tomas Berdych (CZE) v Robin Haase (NED)

Radek Stepanek (CZE) v Igor Sijsling (NED)

 

JAPAN leads CANADA 2-1

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – indoor)

 

Kei Nishikori (JPN) d. Peter Polansky (CAN) 64 64 64

Frank Dancevic (CAN) d. Go Soeda (JPN) 64 76(2) 61

Kei Nishikori/Yasutaka Uchiyama (JPN) d. Frank Dancevic/Daniel Nestor (CAN) 63 76(3) 46 64

Kei Nishikori (JPN) v Frank Dancevic (CAN)

Go Soeda (JPN) v Peter Polansky (CAN)

 

GERMANY defeated SPAIN 3-0

Venue: Fraport Arena, Frankfurt, GER (hard – indoor)

 

Philipp Kohlschreiber (GER) d. Roberto Bautista Agut (ESP) 62 64 62

Florian Mayer (GER) d. Feliciano Lopez (ESP) 76(6) 76(4) 16 57 63

Tommy Haas/Philipp Kohlschreiber (GER) d. David Marrero/Fernando Verdasco (ESP) 76(5) 67(9) 76(7) 63

Philipp Kohlschreiber (GER) v Feliciano Lopez (ESP)

Florian Mayer (GER) v Roberto Bautista Agut (ESP)

 

FRANCE defeated AUSTRALIA 3-0

Venue: Vendιspace, La Roche sur Yon, FRA (clay – indoor)

 

Richard Gasquet (FRA) d. Nick Kyrgios (AUS) 76(3) 62 62

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Lleyton Hewitt (AUS) 63 62 76(2)

Richard Gasquet/Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Chris Guccione/Lleyton Hewitt (AUS) 57 76(4) 62 75

Richard Gasquet (FRA) v Lleyton Hewitt (AUS)

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) v Nick Kyrgios (AUS)

 

GREAT BRITAIN leads USA 2-1

Venue: Petco Park, San Diego, CA, USA (clay – outdoor)

 

Andy Murray (GBR) d. Donald Young (USA) 61 62 63

James Ward (GBR) d. Sam Querrey (USA) 16 76(3) 36 64 61  

Bob Bryan/Mike Bryan (USA) d. Colin Fleming/Dominic Inglot (GBR) 62 63 36 61

Sam Querrey (USA) v Andy Murray (GBR)

Donald Young (USA) v James Ward (GBR)

 

ITALY leads ARGENTINA 2-1

Venue: Patinodromo Municipal “Adalberto Lugea”, Mar del Plata, ARG (clay – outdoor)

 

Carlos Berlocq (ARG) d. Andreas Seppi (ITA) 46 60 62 61

Fabio Fognini (ITA) d. Juan Monaco (ARG) 75 62 62

Simone Bolelli/Fabio Fognini (ITA) d. Eduardo Schwank/Horacio Zeballos (ARG) 67(6) 76(8) 76(3) 64

Carlos Berlocq (ARG) v Fabio Fognini (ITA)

Juan Monaco (ARG) v Andreas Seppi (ITA)

 

KAZAKHSTAN leads BELGIUM 2-1

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

 

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Ruben Bemelmans (BEL) 64 67(3) 62 63

Andrey Golubev (KAZ) d. David Goffin (BEL) 76(9) 36 46 62 1210

Ruben Bemelmans/Olivier Rochus (BEL) d. Evgeny Korolev/Mikhail Kukushkin (KAZ) 62 67(4) 63 76(4)

Mikhail Kukushkin (KAZ) v David Goffin (BEL)

Andrey Golubev (KAZ) v Ruben Bemelmans (BEL)

 

SWITZERLAND defeated SERBIA 3-0

Venue: Spens Sport Centre, Novi Sad, SRB (hard – indoor)

 

Roger Federer (SUI) d. Ilija Bozoljac (SRB) 64 75 62

Stanislas Wawrinka (SUI) d. Dusan Lajovic (SRB) 64 46 61 76(7)

Marco Chiudinelli/Michael Lammer (SUI) d. Filip Krajinovic/Nenad Zimonjic (SRB) 76(3) 36 76(2) 62

Dusan Lajovic (SRB) v Roger Federer (SUI)

Ilija Bozoljac (SRB) v Stanislas Wawrinka (SUI)

 

AMERICAS ZONE GROUP I

ECUADOR leads VENEZUELA 2-1

Venue: Francisco Segura Cano, Guayaquil, ECU (clay – outdoor)

 

Julio-Cesar Campozano (ECU) d. David Souto (VEN) 63 67(5) 46 64 62

Emilio Gomez (ECU) d. Ricardo Rodriguez (VEN) 60 63 64

Luiz David Martinez/Roberto Maytin (VEN) d. Emilio Gomez/Giovanni Lapentti (ECU) 62 46 63 62

Emilio Gomez (ECU) v David Souto (VEN)

Julio-Cesar Campozano (ECU) v Ricardo Rodriguez (VEN)

 

DOMINICAN REPUBLIC defeated URUGUAY 3-0

Venue: Centro Nacional de Tenis Parque del Este, Santo Domingo, DOM (hard – outdoor)

 

Jose Hernandez (DOM) d. Martin Cuevas (URU) 63 76(3) 63

Victor Estrella (DOM) d. Ariel Behar (URU) 63 64 64

Victor Estrella/Jose Hernandez (DOM) d. Ariel Behar/Martin Cuevas (URU) 63 62 63

Victor Estrella (DOM) v Martin Cuevas (URU)

Jose Hernandez (DOM) v Ariel Behar (URU)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

CHINA, P.R. defeated NEW ZEALAND 3-1 (tie played 27-29 January)

Venue: Tianjin Tennis Centre, Tianjin, CHN (hard – indoor)

 

Wu Di (CHN) d. Michael Venus (NZL) 36 76(4) 62 16 63

Zhang Ze (CHN) d. Jose Statham (NZL) 67(5) 63 64 64

Marcus Daniell/Michael Venus (NZL) d. Gong Mao-Xin/Li Zhe (CHN) 63 76(3) 75

Wu Di (CHN) d. Jose Statham (NZL) 67(5) 67(1) 63 75 64

Zhang Ze (CHN) v Michael Venus (NZL) not played

 

INDIA defeated CHINESE TAIPEI 3-0

Venue: ITC Tennis Stadium, Indore, IND (hard – outdoor)

 

Yuki Bhambri (IND) d. Yang Tsung-Hua (TPE) 62 64 67(1) 63

Somdev Devvarman (IND) d. Chen Ti (TPE) 67(4) 76(3) 16 62 97

Rohan Bopanna/Saketh Myneni (IND) d. Peng Hsien-Yin/Yang Tsung-Hua (TPE) 60 67(3) 63 76(2)

Somdev Devvarman (IND) v Yang Tsung-Hua (TPE)

Yuki Bhambri (IND) v Chen Ti (TPE)

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I

POLAND leads RUSSIA 2-1

Venue: Olympic Stadium, Moscow, RUS (hard – indoor)

 

Jerzy Janowicz (POL) d. Karen Khachanov (RUS) 62 64 64

Dmitry Tursunov (RUS) d. Michal Przysiezny (POL) 63 36 76(3) 62

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Karen Khachanov/Konstantin Kravchuk (RUS) 26 64 61 60

Dmitry Tursunov (RUS) v Jerzy Janowicz (POL)

Karen Khachanov (RUS) v Michal Przysiezny (POL)

 

SLOVENIA leads PORTUGAL 2-1 

Venue: Teniski Klub Triglav Kranj, Kranj, SLO (hard – indoor)

 

Joao Sousa (POR) d. Janez Semrajc (SLO) 61 64 46 60

Blaz Kavcic (SLO) d. Gastao Elias (POR) 76(14) 61 64

Blaz Kavcic/Grega Zemlja (SLO) d. Gastao Elias/Joao Sousa (POR) 63 75 76(5)

Blaz Kavcic (SLO) v Joao Sousa (POR)

Janez Semrajc (SLO) v Gastao Elias (POR)

 

UKRAINE leads ROMANIA 2-1

Venue:  Megaron Tennis Club, Dnipropetrovsk, UKR (hard – indoor)

 

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Adrian Ungur (ROU) 63 61 64

Iliya Marchenko (UKR) d. Victor Hanescu (ROU) 46 26 63 76(6) 64

Marius Copil/Horia Tecau (ROU) d. Sergei Bubka/Denys Molchanov (UKR) 57 63 64 64

Sergiy Stakhovsky (UKR) v Victor Hanescu (ROU)

Iliya Marchenko (UKR) v Adrian Ungur (ROU)

 

 

SLOVAK REPUBLIC defeated LATVIA 3-0

Venue: Aegon Arena, National Tennis Centre, Bratislava, SVK (hard – indoor)

 

Lukas Lacko (SVK) d. Martins Podzus (LAT) 36 63 63 61

Martin Klizan (SVK) d. Andis Juska (LAT) 64 67(4) 63 46 86

Andrej Martin/Michal Mertinak (SVK) d. Andis Juska/Janis Podzus (LAT) 75 61 36 63

Lukas Lacko (SVK) v Andis Juska (LAT)

Martin Klizan (SVK) v Martins Podzus (LAT)

 

AMERICAS ZONE GROUP II

BARBADOS leads CHILE 2-1

Venue: National Tennis Centre, Bridgetown, BAR (hard – outdoor)

 

Gonzalo Lama (CHI) d. Haydn Lewis (BAR) 64 61 76(4)

Darian King (BAR) d. Christian Garin (CHI) 26 76(2) 75 63

Darian King/Haydn Lewis (BAR) d. Jorge Aguilar/Christian Garin (CHI) 64 36 76(4) 63

Darian King (BAR) v Gonzalo Lama (CHI)

Haydn Lewis (BAR) v Christian Garin (CHI)

 

EL SALVADOR defeated PARAGUAY 3-0

Venue: Club Internacional de Tenis – Estadio Victor Pecci, Asuncion, PAR (clay – outdoor)

 

Marcelo Arevalo (ESA) d. Juan Borba (PAR) 62 62 64

Rafael Arevalo (ESA) d. Diego Galeano (PAR) 76(2) 16 76(3) 36 63

Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA) d. Diego Galeano/Juan Carlos Ramirez (PAR) 63 64 64

Diego Galeano (PAR) v Marcelo Arevalo (ESA)

Juan Borba (PAR) v Rafael Arevalo (ESA)

 

BOLIVIA level with PERU 1-1

Venue: Club de Tenis Trinidad, Trinidad, BOL (clay – outdoor)

 

Mauricio Echazu (PER) d. Federico Zeballos (BOL) 46 62 62 67(3) 62

Hugo Dellien (BOL) d. Sergio Galdos (PER) 63 64 26 64

Hugo Dellien/Federico Zeballos (BOL) v Duilio Beretta/Sergio Galdos (PER)

Hugo Dellien (BOL) v Mauricio Echazu (PER)

Federico Zeballos (BOL) v Sergio Galdos (PER)

 

MEXICO leads GUATEMALA 2-1

Venue: Federacion Nacional de Tenis de Campo, Guatemala City, GUA (hard – outdoor)

 

Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Luciano Ramazzini (GUA) 61 61 63

Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Tigre Hank (MEX) 64 64 64

Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Christopher Diaz-Figueroa/Sebastien Vidal (GUA) 64 76(4) 76(5)

Luciano Ramazzini (GUA) v Tigre Hank (MEX)

Christopher Diaz-Figueroa (GUA) v Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II

PHILIPPINES leads SRI LANKA 2-1

Venue: Sri Lanka Tennis Association Courts, Colombo, SRI (hard – outdoor)

 

Harshana Godamanna (SRI) d. Patrick-John Tierro (PHI) 63 67(8) 46 62 63

Ruben Gonzales (PHI) d. Dineshkanthan Thangarajah (SRI) 63 63 60

Ruben Gonzales/Treat Huey (PHI) d. Harshana Godamanna/Rajeev Rajapakse (SRI) 61 60 61

Harshana Godamanna (SRI) v Ruben Gonzales (PHI)

Dineshkanthan Thangarajah (SRI) v Patrick-John Tierro (PHI)

 

KUWAIT leads INDONESIA 2-1

Venue: Kuwait Tennis Federation Center, Mishref, KUW (hard – outdoor)

 

Mohammad Ghareeb (KUW) d. David Agung Susanto (INA) 63 63 76(2)

Abdullah Maqdas (KUW) d. Elbert Sie (INA) 63 64 46 60

Elbert Sie/David Agung Susanto (INA) d. Mohammad Ghareeb/Abdullah Maqdas (KUW) 76(2) 61 62

Abdullah Maqdas (KUW) v David Agung Susanto (INA)

Mohammad Ghareeb (KUW) v Elbert Sie (INA)

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II

SOUTH AFRICA leads MONACO 2-1

Venue: Irene Country Club, Centurion, RSA (hard – outdoor)

 

Romain Arneodo (MON) d. Rik de Voest (RSA) 75 36 75 57 64

Nikala Scholtz (RSA) d. Benjamin Balleret (MON) 75 76(4) 36 36 63

Raven Klaasen/Ruan Roelofse (RSA) d. Guillaume Couillard/Thomas Oger (MON) 64 64 36 46 63

Rik de Voest (RSA) v Benjamin Balleret (MON)

Nikala Scholtz (RSA) v Romain Arneodo (MON)

 

LITHUANIA defeated NORWAY 3-0

Venue: Oslo Tennis Arena, Oslo, NOR (hard – indoor)

 

Laurynas Grigelis (LTU) d. Joachim Bjerke (NOR) 67(4) 63 63 62

Ricardas Berankis (LTU) d. Viktor Durasovic (NOR) 75 63 62

Ricardas Berankis/Laurynas Grigelis (LTU) d. Stian Boretti/Viktor Durasovic (NOR) 61 64 75

Joachim Bjerke (NOR) v Ricardas Berankis (LTU)

Viktor Durasovic (NOR) v Laurynas Grigelis (LTU)

 

FINLAND leads BULGARIA 2-1

Venue: Tali Tennis Center, Helsinki, FIN (hard – indoor)

 

Jarkko Nieminen (FIN) d. Alexander Lazov (BUL) 63 60 63

Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Micke Kontinen (FIN) 64 62 61

Henri Kontinen/Jarkko Nieminen (FIN) d. Tihomir Grozdanov/Dimitar Kutrovsky (BUL) 63 62 36 62

Jarkko Nieminen (FIN) v Dimitar Kutrovsky (BUL)

Micke Kontinen (FIN) v Alexander Lazov (BUL)

 

BOSNIA/HERZEGOVINA leads GREECE 2-1

Venue: Mojmilo Sports Hall, Sarajevo, BIH (carpet – indoor)

 

Mirza Basic (BIH) d. Alexandros Jakupovic (GRE) 63 62 62

Markos Kalovelonis (GRE) d. Damir Dzumhur (BIH) 76(4) 76(1) 36 62

Mirza Basic/Tomislav Brkic (BIH) d. Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE) 57 60 64 75

Damir Dzumhur (BIH) v Alexandros Jakupovic (GRE)

Mirza Basic (BIH) v Markos Kalovelonis (GRE)

 

BELARUS defeated IRELAND 3-0

Venue: Republic Olympic Training Center for Tennis, Minsk, BLR (hard – indoor)

 

Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Daniel Glancy (IRL) 62 64 62

Egor Gerasimov (BLR) d. John Morrissey (IRL) 64 61 62

Alexander Bury/Max Mirnyi (BLR) d. James Cluskey/David O’Hare (IRL) 67(3) 76(6) 57 76(8) 62

Egor Gerasimov (BLR) v Daniel Glancy (IRL)

Dzmitry Zhyrmont (BLR) v John Morrissey (IRL)

 

MOLDOVA lead EGYPT 2-1

Venue: Manejul de Atletica Usoara, Chisnau, MDA (hard – indoor)

 

Mohamed Safwat (EGY) d. Maxim Dubarenco (MDA) 62 62 62

Radu Albot (MDA) d. Karim Hossam (EGY) 62 36 63 3-0 ret.

Radu Albot/Maxim Dubarenco (MDA) d. Sherif Sabry/Mohamed Safwat (EGY) 63 64 60

Radu Albot (MDA) v Mohamed Safwat (EGY)

Maxim Dubarenco (MDA) v Karim Hossam (EGY)

 

MOROCCO level with LUXEMBOURG 1-1

Venue: Club Union Sportive des Cheminots du Maroc, Rabat, MAR (clay – outdoor)

 

Gilles Muller (LUX) d. Yassine Idmbarek (MAR) 61 76(0) 64

Hicham Khaddari (MAR) d. Ugo Nastasi (LUX) 63 16 64 62

Mehdi Jdi/Younes Rachidi (MAR) v Gilles Muller/Mike Scheidweiler (LUX) – play suspended by rain

Hicham Khaddari (MAR) v Gilles Muller (LUX)

Yassine Idmbarek (MAR) v Ugo Nastasi (LUX)

 

DENMARK defeated CYPRUS 3-0

Venue: Hψrsholm-Rungsted Tennisklub, Copenhagen, DEN (hard – indoor)

 

Martin Pedersen (DEN) d. Sergis Kyratzis (CYP) 62 63 62

Frederik Nielsen (DEN) d. Petros Chrysochos (CYP) 26 61 60 76(4)

Thomas Kromann/Frederik Nielsen (DEN) d. Christos Hadjigeorgiou/Photos Photiades (CYP) 62 61 61

Frederik Nielsen (DEN) v Sergis Kyratzis (CYP)

Martin Pedersen (DEN) v Petros Chrysochos (CYP)


Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. a style="text-decoration: underline" href="http://www.dailytennis.com">www.dailytennis.com