Tennis News
The Official Tennis Newswire



Internazionali BNL d'Italia Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

INTERNAZIONALI BNL D'ITALIA
Rome, Italy
May 12-18, 2014
€2,120,000/Premier
Red Clay/Outdoors

Results - Monday, May 12, 2014
Singles - First Round
(11) Ana Ivanovic (SRB) d. (WC) Karin Knapp (ITA) 61 61
(12) Flavia Pennetta (ITA) d. Yvonne Meusburger (AUT) 62 63
Samantha Stosur (AUS) d. (15) Sabine Lisicki (GER) 63 63
(16) Sloane Stephens (USA) d. Bojana Jovanovski (SRB) 36 63 63
Francesca Schiavone (ITA) d. (17) Eugenie Bouchard (CAN) 64 62
Alizé Cornet (FRA) d. Kirsten Flipkens (BEL) 63 62
Andrea Petkovic (GER) d. Romina Oprandi (SUI) 63 60
Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Maria Kirilenko (RUS) 75 60
Venus Williams (USA) d. Annika Beck (GER) 63 61
Elena Vesnina (RUS) d. Elina Svitolina (UKR) 62 63
Zhang Shuai (CHN) d. (Q) Lauren Davis (USA) 64 60
Madison Keys (USA) d. Alison Riske (USA) 62 62
Varvara Lepchenko (USA) d. Peng Shuai (CHN) 61 60
(Q) Casey Dellacqua (AUS) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 46 61 64
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 16 61 64
(LL) Paula Ormaechea (ARG) d. Kurumi Nara (JPN) 64 63

Doubles - First Round
Erakovic/Parra Santonja (NZL/ESP) d. (6) Kops-Jones/Spears (USA/USA) 64 64
Niculescu/Zhang (ROU/CHN) d. (7) Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) 64 46 108 (Match TB)
(8) Goerges/Groenefeld (GER/GER) d. (WC) Barbieri/Burnett (ITA/ITA) 64 64
Hantuchova/Lucic-Baroni (SVK/CRO) d. King/Zheng (USA/CHN) 76(1) 61

Order Of Play - Tuesday, May 13, 2014
Centrale (from 12.00hrs)
1. Chanelle Scheepers vs. Sara Errani
2. ATP: Stepanek vs. Djokovic
3. ATP: Wawrinka vs. Riba
4. ATP: Raonic vs. Bolelli (NB 19.30hrs)
5. Casey Dellacqua vs. Li Na (NB 21.00hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. ATP: Giraldo vs. Cilic
2. ATP: Seppi vs. Haas
3. Ekaterina Makarova vs. Roberta Vinci
4. Zhang Shuai vs. Petra Kvitova
5. ATP: Ferrer vs. Kukushkin (NB 19.00hrs)

Pietrangeli (from 11.00hrs)
1. Dominika Cibulkova vs. Camila Giorgi
2. Angelique Kerber vs. Petra Cetkovska
3. ATP: Cecchinato vs. Sijsling
4. ATP: Robredo vs. Kohlschreiber

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Garbińe Muguruza vs. Nastassja Burnett
2. Monica Puig vs. Daniela Hantuchova
3. Dabrowski/Rosolska vs. Mladenovic/Pennetta
4. Black/Mirza vs. Hingis/Lisicki

Court 2 (from 11.00hrs)
1. ATP: Golubev vs. Verdasco
2. ATP: Gulbis vs. Falla
3. Jankovic/Kleybanova vs. Kuznetsova/Stosur
4. ATP: Mirnyi/Youzhny vs. Bracciali/Starace

Court 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Anderson vs. Pospisil
2. Medina Garrigues/Shvedova vs. Diatchenko/Kalashnikova
3. Dushevina/Zheng vs. Klepac/Uhlirova
4. Huber/Raymond vs. Chan/Chan

Court 4 (from 11.00hrs)
1. Belinda Bencic vs. Anastasia Pavlyuchenkova
2. ATP: Tursunov vs. Bautista Agut
3. ATP: Fyrstenberg/Matkowski vs. Andújar/Granollers
4. ATP: Rojer/Tecau vs. Bopanna/Qureshi

Court 6 (from 11.00hrs)
1. Christina McHale vs. Sorana Cirstea
2. Mona Barthel vs. Carla Suárez Navarro
3. ATP: Dimitrov/Rosol vs. Cabal/Farah
4. Jurak/Moulton-Levy vs. Giorgi/Knapp (after suitable rest)


Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com