Tennis News
The Official Tennis Newswire



ITF World Junior Tennis Finals Thursday Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

ITF WORLD JUNIOR TENNIS FINALS, PROSTEJOV, CZECH REPUBLIC
RESULTS – 7 AUGUST
 
Thursday results from the 2014 ITF World Junior Tennis Finals taking place in Prostejov, Czech Republic on 4-9 August. Sixteen boys and 16 girls teams are taking part in the finals of the ITF’s world junior team competition for players aged 14-and-under. A total of 172 teams from 90 countries have taken part in this year’s event.
 
For the latest news and results, please visit the ITF juniors website: www.itftennis.com/juniors
 
Results
 
Girls Semifinals
(6) Russia defeated Romania 3-0
Tatiana Makarova (RUS) d. Mihaela Lorena Marculescu (ROU) 61 62
Olesya Pervushina (RUS) d. Selma Stefania Cadar (ROU) 61 60
Tatiana Makarova/Olesya Pervushina (RUS) d. Selma Stefania Cadar/Andreea Prisacariu (ROU) 62 63
 
(2) Ukraine defeated (4) Australia 2-0
Katarina Zavatska (UKR) d. Baijing Lin (AUS) 76(3) 62
Dayana Yastremska (UKR) d. Destanee Aiava (AUS) 76(7) 62
Doubles not played
 
 
Girls 5th-8th Place Play-offs  
 
(1) USA defeated (8) Colombia 3-0
Rachel Lim (USA) d. Maria Camila Osorio (COL) 62 62
Claire Liu (USA) d. Emiliana Arango (COL) 61 61
Elysia Bolton/Claire Liu (USA) d. Emiliana Arango/Maria Camila Osorio (COL) 63 62
 
Czech Republic defeated (5) Canada 2-1
Brindtha Ramasamy (CAN) d. Anna Kynclova (CZE) 75 63
Lucia Kankova (CZE) d. Bianca Andreescu (CAN) 63 46 64
Lucia Kankova/Anna Kynclova (CZE) d. Bianca Andreescu/Maria Tanasescu (CAN) 67(5) 61 76(5)
 
 
Girls 9th-12th Place Play-offs
(8) Poland defeated China 2-1
Wiktoria Rutkowska (POL) d. Wang Xiyu (CHN) 64 62
Iga Swiatek (POL) d. Qian Hui Tang (CHN) 63 61
Mei Qi Guo/Wang Xiyu (CHN) d. Anna Hertel/Wiktoria Rutkowska (POL) 64 64
 
(3) Chinese Taipei defeated Spain 3-0
Yang Lee (TPE) d. Marta del Pino (ESP) 63 62
I-Hsuan Cho (TPE) d. Carlota Molina Megias (ESP) 62 62
Pei-Hsuan Chen/Yang Lee (TPE) d. Marta del Pino/Laura Lopez Giese (ESP) 64 63
 
 
Girls 13th-16th Place Play-offs
Egypt defeated Peru 2-1
Hala Khaled (EGY) d. Maricielo Sicha (PER) 64 63
Dalila Said (EGY) d. Anastasia Iamachkine (PER) 61 61
Almudena Boza/Anastasia Iamachkine (PER) d. Dalila Said/Dalia Sherif (EGY) 61 76(0)
 
Morocco defeated India 2-1
Hiba el Khalifi (MAR) d. Aarja Chakraborty (IND) 16 61 63
Diae el Jardi (MAR) d. Sathwika Sama (IND) 62 36 76(4)
Aarja Chakraborty/Sathwika Sama (IND) d. Yassine Bengebara/Hiba el Khalifi (MAR) 63 63
 
Boys Semifinals
 
(1) Germany defeated (6) Brazil 3-0
Nicola Kuhn (GER) d. Joao Reis (BRA) 62 63
Rudolf Molleker (GER) d. Thiago Wild (BRA) 60 61
Nicola Kuhn/Rudolph Molleker (GER) d. Igor Gimenez/Joao Reis (BRA) 61 61
 
(2) Canada defeated (4) Russia 2-1
Felix Auger-Aliassime (CAN) d. Nikolay Vylegzhanin (RUS) 61 62
Alen Avidzba (RUS) d. Nicaise Muamba (CAN) 26 76(5) 64
Felix Auger-Aliassime/Nicaise Muamba (CAN) d. Alen Avidzba/Alexey Zakharov (RUS) 63 26 60
 
Boys 5th-8th Place Play-offs  
 
(7) Argentina defeated (3) USA 2-1
Roscoe Bellamy (USA) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 61 63
Sebastian Baez (ARG) d. Steven Sun (USA) 63 46 61
Sebastian Baez/Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Roscoe Bellamy/Keenan Mayo (USA) 63 60
 
Czech Republic defeated (8) Korea 2-1
Ondrej Styler (CZE) d. Yeongseok Jeong (KOR) 64 61
Uisung Park (KOR) d. Tomas Jirousek (CZE) 36 63 64
Evzen Holis/Ondrej Styler (CZE) d. Seonyong Han/Uisung Park (KOR) 16 62 64
 
 
Boys  9th-12th Place Play-off 
 
Poland defeated Colombia 2-1
Tomasz Dudek (POL) d. Juan Castellanos (COL) 61 63
Nicolas Mejia (COL) d. Daniel Michalski (POL) 26 76(2) 63
Tomasz Dudek/Daniel Michalski (POL) d. Juan Castellanos/Nicolas Mejia (COL) 75 64
 
New Zealand defeated Thailand 2-1
Tonkla Mulada (THA) d. Chris Zhang (NZL) 62 62
Finn Reynolds (NZL) d. Saranpahon Siriwanichkul (THA) 60 60
Finn Reynolds/Macsen Sisam (NZL) d. Tanawat Kitivachira/Tonkla Mulada (THA) 62 61
 
Boys  13th-16th Place Play-off 
 
Morocco defeated Spain 2-1
Soufiane el Mesbahi (MAR) d. Rafael Izquierdo Luque (ESP) 63 64
Yassir Kilani (MAR) d. Alejandro Vedri-Castellano Asensi (ESP) 62 57 75
Rafael Izquierdo Luque/Alejandro Vedri-Castellano Asensi (ESP) d. Soufiane el Mesbahi/Yassir Kilani (MAR) w/o
 
(5) Chinese Taipei defeated Portugal 3-0
Yu-Hsiang Su (TPE) d. Tomas Soares (POR) 16 64 62
Hua-Chen Yu (TPE) d. Daniel Rodgrigues (POR) 75 62
Yu-Hsiang Su/Hua-Chen Yu (TPE) d. Daniel Rodrigues/Tomas Soares (POR) 63 64

 


Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com